ویزای تحصیلی

10 / 10
از 1 کاربر

ویزای تحصیلی

تحصیل در کشور های خارجی موضوعی ست که مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا قرار میگیرد. گاه تصمیم برای تحصیل در یک کشور خارجی به دلیل بهتر و بیشتر بودن امکانات تحصیلی، رنک بالای دانشگاه های کشور مقصد و بدست آوردن فرصت های تحصیلی بهتر در کشور مقصد است و گاه تحصیل در یک مقطع تحصیلی در کشور های خارجی بهانه ای برای ورود به کشور مقصد و مهاجرت به معنای بلند مدت و یا دائم آن است. از این رو در این مطلب قصد داریم در رابطه با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی مواردی را عنوان کنیم.

ویزای تحصیلی

مقاطع تحصیلی در خارج از کشور

به طور کلی مقاطعی که میتوان نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی برای آنها اقدام کرد، مقطع کارشناسی که بین 3 تا 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد که بین 1.5 تا 2 سال و مقطع دکترا که بسته به رشته ی انتخابی بین 2 تا 5 سال به طول میانجامند است. البته همه ی این مقاطع در کشوری چون انگلستان کمتر و در حدود 2.5 سال برای کارشناسی، 1سال برای کارشناسی ارشد و ... است. و همچنین بیش از چند کشور از جمله انگلستان، کانادا، استرالیا و سوئیس نیست که میتوان در آنها در مقطع پایین تر از دیپلم و برای افراد زیر 18 سال اقدام کرد.

زبان تحصیل در خارج از کشور

عموما برای تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای انگلیسی زبان چون انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا نیاز به داشتن دانش زبان انگلیسی است. معمولا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مدرک زبان آیلتس 6.5 و یا معادل آن و در مقطع دکترا بسته به نوع رشته و دانشگاه محل تحصیل ممکن است آیلتس 7 نیز مورد نیاز باشد. البته تحصیل در بعضی کشورها چون آلمان و اتریش به زبان آلمانی، در فرانسه به زبان فرانسوی است.

این موضوع باید در نظر گرفته شود که معمولا دوره های کارشناسی در کشورهای غیر انگلیسی زبان بیشتر به زبان کشور مقصد ارائه میشود که در این حالت باید مدرک زبان کشور مقصد ارائه شود اما در مقاطع بالاتر دوره های به زبان انگلیسی بیشتر است.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از خارج از کشور

مدارکی که به طور ثابت برای اخذ پذیرش مورد نیاز است شامل مدارکی چون، سوابق تحصیلی یعنی دانش نامه ها و ریز نمرات، مدرک زبان دارای اعتبار،  CV یا همان رزومه، Motivation letter یا همان انگیزه نامه است. حال بسته به نوع رشته، مقطع تحصیلی، دانشگاه و کشور مقصد ممکن است مدارک دیگری چون ارائه پرینت حساب، نتیجه ی امتحان ورودی و یا موارد دیگری نیز مورد نیاز باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی از خارج از کشور

این مرحله، مرحله نهایی اقدام و بعد از گرفتن پذیرش انجام میشود به این معنی که فرد متقاضی با در دست داشتن پذیرش تحصیلی و مدارک مورد نیاز دیگر که گفته خواهد شد باید به سفارت کشور مقصد در ایران مراجعه و نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. معمولا مدارکی چون پذیرش قطعی، پرینت حساب و ساپورت مالی، مدارک هویتی فرد و همراهان در صورت وجود همراه، سوابق تحصیلی و ... برای ارائه به سفارتخانه ها مورد نیاز خواهد بود.

در این مقاله سعی بر آن بود که به صورت اجمالی مراحل و شرایط اخذ ویزای تحصیلی توضیح داده شود که البته جزئیات انجام این پروسه بسیار زیاد، مفصل و خارج از ظرفیت نوشتار خواهد بود چرا که تعدد کشورها و مراکز تحصیلی، تعدد و تنوع مدارک مورد نیاز را به همراه خواهد داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ویزای تحصیلی و همچنین تبدیل آن به ویزای کاری میتوانید با مشاورین ما در موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره ببرید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :