021-44124850

مهاجرت رشته های پزشکی

9 / 10
از 5 کاربر

مهاجرت رشته های پزشکی

مهاجرت گروه های پزشکی به کشورهای مختلف و امکان کار در رشته های پزشکی در کشورهای مختلف قوانین خاصی دارد که بهتر است قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت در گروه های پزشکی، از شرایط و جزئیات دقیق معادل سازی کشور مقصد اطلاع داشته باشیم. مهاجرت پزشکان و سایر گروه های پزشکی به کانادا، استرالیا، آمریکا و اروپا متفاوت از هم میباشد. بسیاری از پزشکان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را ترجیح میدهند.

مهاجرت رشته های پزشکی

به طور کلی گروه های پزشکی برای کار و ادامه تحصیل در کشورهای مختلف پروسه معادل سازی مدارک خود را خواهند داشت. رشته های پزشکی به دلیل درگیر بودن با جان انسان ها، رشته ی حساسی مبیاشند و هر کشوری برای ورود پزشکان خارجی به کشور خود، پروسه و قوانین خاصی را مشخص نموده است تا بتواند مدارک آن ها را با قوانین رشته های پزشکی در کشور خود، تطبیق دهد و به اصطلاح معادل سازی نماید. معمولاً این پروسه معادل سازی همراه با آزمون های کتبی و عملی و گذارندن دوره های کارورزی و ... میباشد. علاوه بر بحث معادل سازی، زبان کشور مقصد نیز دیگر نکته مهم میباشد؛ بدین معنی که پزشکان برای اخذ ویزای کاری هر کدام از کشورهای مقصد باید به زبان کشور مقصد تسلط داشته باشند و مدرک زبان مربوطه را ارائه نمایند. البته گفتنی است در برخی کشورها، امکان یادگیری زبان در خود کشور مقصد وجود دارد.

مهاجرت گروه های پزشکی به کانادا

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که علی رغم تدوین چند مرحله آزمون برای رجیستر پزشکان خارجی در کانادا اما، سیستم پزشکی کانادا در هر کدام از ایالت های این کشور متفاوت از هم میباشد. علاوه بر این پزشکان باید مدرک مبنی بر تساط به زبان انگلیسی یعنی تافل و آیلتس خود را از ابتدای شروع کار در دست داشته باشند.

به طور کلی پزشکان خارجی در کانادا سه مرحله آزمون دارند، آزمون اول آزمون MCEE  که مختص پزشکان خارجی است و آزمون بعدی که خود به دو بخش تعیین میشود؛ یعنی آزمون MCQ مختص پزشکان خارجی و کانادایی میباشد.

پزشکان خارجی در کانادا که به عنوان IMGs (International Medical graduates) شناخته میشوند که باید بعد از گذارندن آزمون MCEE( Medical Council of Canada Evaluating Examination) از طریق سازمان Karms ( Canadian Resident Matching Service) درخواست خود را ارئه دهند. برای اطلاع دقیق از شرایط مهاجرت رشته های پزشکی به کانادا و آشنایی با آزمون های معادل سازی کشور کانادا بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

مهاجرت گروه های پزشکی به آمریکا

مهاجرت پزشکان به امریکا همانند کشورهای دیگر مستلزم این میباشد که مدارک آن ها مورد تأیید امریکا قرار گرفته باشد. مورد تأیید قرار گرفتن مدارک پزشکان از امریکا نیازمند قبولی در آزمون USMLE میباشد. البته پزشکان باید در ابتدا مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس و یا تافل) خود را داشته باشند. این آزمون از سه مرحله تشکیل شده است که مرحله اول و قسمت اول مرحله دوم در کشورهای نزدیک ایران( مثل ترکیه) برگزار میشود.

تمامی فارغ التحصیلان پزشکی که در خارج از امریکا تحصیل کرده اند، باید برای ادامه تحصیل و یا کار در کشور امریکا در این آزمون قبول شده باشند. این آزمون شامل مراحل زیر میباشد:

 USMLE STEP1( 1

USMLE STEP 2   (2
STEP 2 CK i
STEP 2 CS ii. 

USMLE STEP 3( 3

مهاجرت گروه های پزشکی به اروپا

در بین کشورهای اروپایی پروسه معادل سازی متفاوت از هم میباشد. برای مثال پروسه معادل سازی در کشوری مثل سوئد همراه با آزمونی به نام TULE-test است که بعد از قبولی در این آزمون، گذراندن رشته های کارورزی را به همراه خواهد داشت؛ دوره اینترنی شامل 18 ماه دوره کاروزی است که به بخش های مختلف تقسیم شده است و البته شامل یک آزمون نیز میباشد. این آزمون به صورت شفاهی و عملی است. پزشکان مختصص علاوه بر این یک دوره آزمایشی 6 ماهه نیز باید بگذرانند. قبل از اقدام برای آزمون، شخص باید مدرک تسلط به زبان سوئدی را ارائه نماید. یا برای کسب اجازه کار پزشکی در فنلاند، شخص بعد از گذارندن دوره زبان فنلاندی و بعد از گذارندن دوره کارورزی باید در اولین امتحان مشخص پزشکی شرکت کند. به طور کلی امتحان پزشکی فنلاند شامل سه بخش است: 1- دانش پزشکی 2- اصول مراقبت های بهداشتی در فنلاند 3- مهارت های پزشکی
 این آزمون های سه گانه به زبان های فنلاندی و یا سوئدی برگزار میشود. در بین کشورهای اروپایی، در حال حاضر کشورهای دانمارک و آلمان با توجه به نیاز به گروه های پزشکی در کشور خود اقدام به جذب این نیروها از کشورهای خارجی می نمایند. پروسه معادل سازی در کشور دانمارک و آلمان به نسبت کشورهایی مثل آمریکا و کانادا ساده تر میباشد. امکان یادگیری زبان نیز در خود کشور وجود دارد؛ برای اطلاع دقیق از شرایط مهاجرت رشته های پزشکی به دانمارک و آلمان به مطالب مرتبط وب سایت مؤسسه بین المللی راد مراجعه نمایید.
برای اطلاع دقیق تر از شرایط معادل سازی و اخذ ویزای کاری پزشکان و آزمون های معادل سازی کشور امریکا بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

و در آخر لازم به ذکر است که شما میتوانید با مراجعه به بخش های مختلف این سایت از جمله ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای ازدواج، ویزای تحصیلی و همچنین ویزای سرمایه گذاری از اطلاعات جامع و کامل در زمینه ی مهاجرت برخوردار شوید. 

برای دریافت مشاوره و بررسی شرایط خود برای مهاجرت با شماره تلفن های مؤسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره تخصصی کارشناسان ما بهره ببرید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :