تحصیل در آلمان

6 / 10
از 127 کاربر

راهنمای جامع تحصیل در آلمان 2024 در اینجا بخوانید ( شرایط + هزینه های تحصیل در آلمان )

در این بخش از سایت دیجی ویزا (موسسه مهاجرتی راد) برای علاقه مندان به تحصیل در کشور آلمان ، شرایط مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان در سال 2024 را درج نموده ایم ؛ تا راهنما و مشاور خوبی برای گرفتن ویزای تحصیل در آلمان برای شما باشیم. از طریق تماس نیز می توانید مشاوره کاملی برای اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در کشور آلمان و دانشگاه های برتر آلمان ، از متخصصان اخذ ویزای تحصیلی ما دریافت نمایید.

تحصیل در آلمان

همانطور که میدانید کشور آلمان یکی ار بهترین سیستم های آموزشی در دنیا را دارا میباشد که همین امر سبب شده تا هرساله تعداد بسیار زیادی از افراد از سرتاسر دنیا با اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام به اخذ اقامت آلمان نمایند.

جالب توجه است که پس از طی پروسه ی تحصیل افراد در این کشور موقعیت های بسیاری در زمینه ی کاری و پژوهشی برای افراد فارق التحصیل ایجاد می شود که میتواند با ورود به این زمینه های کاری برای آینده ی شغلی خود برنامه ریزی نمایند.

مراکز آموزشی و دانشگاه های آلمان به دلیل تمرکزی که بر تحقیق و توسعه ی فناوری و دانش در این کشور مینمایند در جایگاه بالایی در دنیا برخوردار هستند.

 

اولین قدم در اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان اخذ پذیرش از دانشگاه و یا کالج مورد نظر خود در این کشور می باشد ولی نکته ی مهم در این زمینه این است که اخذ پذیرش از دانشگاه به معنای اجازه ی تحصیل در این کشور نمی باشد و شخص باید پس از گذر کردن از مرحله ی اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام به اخذ ویزای تحصیلی این کشور نماید.

 

یکی از نکات بسیار مهم در زمینه ی مهاجرت به آلمان و تحصیل در این کشور زبان آن می باشد. اگر شخص متقاضی قصد تحصیل در این کشور به زبان آلمانی را داشته باشد باید مصاحبه با آفیسر ویزا را به زبان آلمانی انجام دهد و این موضوع به صورتی است که اگرشخص قصدادامه ی تحصیل در این کشر به زبان انگلیسی را داشته باشد باید مصاحبه با آفیسر ویزا را به زبان انگلیسی انجام داده و مدارک زبان خود مانند آیلتس یا تافل را ارایه دهد.

لازم به ذکر است که داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ی 6 و یا تافل با حداقل نمره ی 80 الی 120 الزامی می باشد.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه های کشور آلمان

همانطور که میدانید دانشگاه های آلمان از معتبر ترین دانشگاه های دنیا می باشند که علاوه بر رایگان بودن از سطح علمی بالایی برخوردار هستن.

لازم به ذکر است که در این دانشگاه ه رشته های مختلفی از جمله رشته های مدیریتی، فنی و مهندسی، مد و هنر، بازاریابی، ورزش، گردشگری، علوم طبیعی و علوم اجتماعی تدریس می شود.

یکی دیگراز نکات بسیار مهم در زمینه ی تحصیل در دانشگاه های آلمان این می باشد که افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در مقاطع دکتری و یا کارشناسی ارشدرا در این کشور دارند باید وجه داشته باشند که حتما رشته ی تحصیلی مقطع کارشناسی آنها با رشته ی ارشد و یا دکتری آنها با هم ارتباط داشته باشد.

مدرک تحصیلی که از سوی دانشگاه های آلمان برای افراد فارق التحصیل صادر می شود معتبر بوده و افرادی که در این کشور تحصیل کرده اند به راحتی می توانند در دیگر کشور ها به ادامه ی تحصیل خود بپردازند.

 

هزینه ی تحصیل در کشور آلمان

یکی از بهترین ویژگی های دانشگاه های آلمان که باعث جذب افراد زیادی به این کشور جهت ادامه ی تحصیل می شودرایگان بودن دانشگاه های این کشور می باشد. بنابراین عدم پرداخت شهریه و اقتصاد رو به رشد و مطلوب این کشور سبب جذب افراد علاقه مند به تحصیل از سراسر دنیا به این کشور شده است.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های رایگاه می باشد اما متقاضیان تحصیل در این کشور میبایست 600 تا 1500 یورو بسته به رایط دانشگاه مورد نظر جهت هزینه ی ثبت نام پرداخت نمایند.

 

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

شخص متقاضی ویزای تحصیلی ملزم به داشتن یکسری شرایط می باشد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم.

 • سن متناسب: بدین معنی که برای اخذ فوق لیسانس سن شخص زیر 26 سال باشد.
 • معدل بالای 16
 • اخذ مدرک زبان آلمانی
 • اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های با رنکینگ بالا در این کشور
 • ارائه ی تمکن مالی خوب

 

مدارک مور نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

یکی از نکات هم در این زمینه کامل بودن مدارک می باشد که تاثیر بسیار زیادی در جهت اخذ ویزا دارد.

تمکن مالی از ملزومات مدارک مورد نیاز می باشد به این صورت که بین 1000 تا 1200 یورو در حساب شخص متقاضی به مدت 3 ماه وجود داشته باشد.

از دیگر مدارک مورد نیاز میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. اصل پاسپورت دارای اعتبار و شناسنامه
 2. مدارک تحصیلی از جمله: دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی، کارشناسی و یا کارشناسی پیش دانشگاهی
 3. دو قطعه عکس
 4. نامه ی پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 5. ارائه ی انگیزه نامه ای مبتنی بر هدف از تحصیل در دانشگاه و یا رشته ی مورد نظر

و در نهایت لازم به ذکر است که شما میتوانید با مراجعه به بخش های مختلف سایت از اطلاعات جامع و کامل در زمینه ی مهاجرت برخوردار شده و با دید بازتری نسبت به مقوله ی مهاجرت تصمیم گیری نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط پذیرش از دانشگاه های این کشور می توانید با شماره های موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی رایگان تلفنی با مشاورین متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

 

آلمان درحال حاضر بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارد و زبان اصلی این کشور زبان آلمانی است. یکی از دلایل مهم انتخاب آلمان به عنوان مقصدی برای تحصیل این است که این کشور از اکتبر 2014 هزینه ای بابت تحصیل دریافت نمی کند و جزء کشورهای با تحصیلات رایگان است.( تحصیل در آلمان رایگان است) همچنین شخص با ویزای تحصیلی دانشجویی آلمان امکان سفر به تمامی مناطق اتحادیه اروپا را دارد.

 

دانشگاه های برتر آلمان 

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایلدربرگ یکی از قویتیرین دانشگاه های تحقیقاتی آلمان و همچنین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است که متقاضیان تحصیل در آلمان آن را انتخاب میکنند و زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1386 میلادی برمی گردد.

در حال حاضر بیش 30 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و این دانشگاه با ارائه یک محیط علمی و چالش برانگیز فرصت های بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم کرده است که تفکرات خلاقانه و تجربیات خلاقانه خود را ارائه دهند.

دانشگاه هایدلبرگ دارای 12 دانشکده است که تعدادی از آنها عبارتند از:

دانشکده پزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده الهیات، دانشکده فلسفه، دانشکده علوم زیستی، دانشکده ریاضی و علوم پایه و ...

دانشگاه فنی مونیخ آلمان

دانشگاه فنی مونیخ یکی از دانشگاه های ممتاز و برتر در آلمان است و در رتبه بندی بین المللی در بین بهترین دانشگاه های اروپا قرار دارد.

زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1868 برمی گردد و در حال حاضر بیش از 40 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستندکه حدود 8 هزار نفر از این جمعیت را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.

تعدادی از دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده علوم پزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده مدیریت، دانشکده ی مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده معماری، دانشکده شیمی و ....

همچنین از نکات حائز اهمیت  این است که دانشگاه فنی مونیخ بین همه ی دانشگاه های آلمان بالاترین نرخ استخدام فارغ التحصیلان را دارد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

یکی از راه های ورود به آلمان مهاجرت تحصیلی و تحصیل در آلمان می باشد و یکی از شرایط تحصیل در آلمان این نکته است که متقاضیان بایستی مدارک 12 ساله یعنی دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشند و در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی می توانند یک دوره ی یک ساله کالج را به زبان آلمانی بگذرانند تا بتوانند به دانشگاه های این کشور وارد شوند و این مساله برای متقاضیان هزینه بر خواهد بود. همچنین برای گرفتن پذیرش از دانشگاه  های آلمان در مقطع کارشناسی متقاضی بایستی قبولی آزمون سراسری را داشته باشد.

در مورد ارائه مدرک زبان نیز برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی همانند سایر کشور ها اکثر رشته ها در این مقطع به زبان اصلی می باشد و دانشجویان بایستی مدرک زبان B2 را داشته باشند و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره ی 6.5 الزامی است.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در آلمان

مدت زمان تحصیل در  آلمان در مقطع کارشناسی یک دوره ی 3 تا 4 ساله هست و همانطور که کمی قبل اشاره شد تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان است و متقاضیان در هر ترم برای ثبت نام صرفا هزینه ای درحدود 300 یورو پرداخت می کند.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 2 ساله است و همانند دوره ی کارشناسی تحصیل در آلمان در این مقطع نیز رایگان است و دانشجویان صرفا هزینه ای در حدود 500 یورو بایت ثبت نام در دانشگاه پرداخت می کنند.

مدت زمان تحصیل در آلمان در مقطع دکترا یک دوره ی سه تا پنج ساله است و هزینه ی تحصیل در آلمان در  این دوره در تمامی دانشگاه ها رایگان است.

 

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

مزایا

 • امکان کار به صورت نیمه وقت برای دانشجو در حین تحصیل  در آلمان وجود دارد که این مساله تا حدی هزینه ی زندگی دانشجو را پوشش خواهد داد.
 • دانشجویانی که در آلمان تحصیل می کنند امکان این را دارند که به تمامی کشور های عضو شینگن با ویزای دانشجویی سفر کنند.
 • رایگان بودن هزینه ی تحصیل در آلمان

معایب

 • دشواری یادگیری زبان آلمان
 • سیستم نمره دهی و آزمون ها در این کشور تا حدودی پیچیده و مشکل است

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل در آلمان به ویزای تحصیلی نیاز است که شما برای دریافت ویای تحصیلی آلمان میبایست مدارکی را ارائه دهید که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • گذرنامه
 • نامه ی ادمیشن یا پذیرش تحصیلی
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک آیلتس
 • مدرک زبان آلمانی در صورت نیاز
 • رزومه ی شغلی و تحصیلی
 • فرم های تکمیل شده ویزای دانشجویی

 

تحصیل دوره کارشناسی آلمان

تحصیل در رشته کارشناسی معمولا 3 تا 4 سال طول میکشد. مهم ترین شرط تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی زبان آلمانی است.

 • مدرک دیپلم 13 ساله که با توجه به اینکه دیپلم ایران 12 ساله است شما باید به کالج رفته و 1 سال دیگر درس بخوانید
 • پاسپورت
 • ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • CV
 • مدرک زبان آلمانی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه

 

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است ولی برای ثبت نام هر ترم باید هزینه خیلی کمی پرداخت کنید که این مبلغ معمولا بیش‌تر از 250 یورو نخواهد بود

 

تحصیل دوره کارشناسی ارشد آلمان

دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان دو ساله است. در این دوره تعداد محدودی از رشته‌های انگلیسی نیز وجود دارد

 • ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
 • پاسپورت
 • مدرک زبان آلمانی (B2) یا زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)
 • CV
 • انگیزه نامه

 تحصیل دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی رایگان و در دانشگاه‌های خصوصی معمولا 8 تا 12 هزار یورو هزینه دارد

 

تحصیل دوره دکترا در آلمان

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا معمولا بین 3 تا 5 سال طول میکشد. علاوه بر رایگان بودن ممکن است از این کشور کمک هزینه‌های تحصیلی نیز بهره‌مند شوید. دوره دکترا در آلمان دو نوع دارد که به آن میپردازیم

 • دکترای فردی (Individual PhD Programs)

دکترای فردی آزادی عمل بیشتری را به شما میدهد. در حین تحصیل در دوره دکترا مقاله خود را تحت نظارت یک استاد راهنما یا  سوپروایزر PhD تکمیل میکنید ولی در کل باید به طور مستقل روی پروژه خود کار کنید. این روش برای دانشجویان خارجی مناسب تر است

 • دکترای ساختاریافته (Structured PhD Programs)

در این دوره گروهی از استادان راهنما مسئولیت نظارت بر دانشجویان را دارند و موضوعات نیازمند تحقیق را تعیین میکنند. این روش انعطاف دوره انفرادی را نداشته و از آنجایی که انتخاب موضوعات به عهده پژوهشگران حرفه‌ای بوده مسیر ساد‌ه‌تری برای دانشجویان دارد

 

مدارک و شرایط مورد نیازتون بسته به دوره انتخابی متفاوت خواهد بود ولی به طور کلی میتوان به این شرایط و مدارک اشاره کرد:

 • مدرک فوق لیسانس به همراه ریزنمرات
 • CV
 • مدرک زبان آلمانی (B2) یا زبان انگلیسی (آیلتس 6.5 به بالا)
 • انگیزه نامه (SOP)
 • پاسپورت

 

تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان از مهدکودک تا دبیرستان ادامه دارد. مانند کشورهای دیگر این مدارس انواع مختلفی دارند مثل دولتی، خصوصی، بین‌المللی و شبانه روزی. تحصیل در مدارس آلمان از مهدکودک شروع شده و تا دبیرستان ادامه دارد. این مدارس از کیفیت بالایی برخوردار است. یکی از دلایل کیفیت بالای این مدارس این است که در هر کلاس تعداد دانش‌آموزان کم بوده و این امر باعث یادگیری بیشتر دانش‌آموزان میشود. آموزش خوب و فوق برنامه‌ها نیز از دیگر نکات مثبت این مدارس است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط پذیرش از دانشگاه های این کشور و تحصیل در آلمان می توانید با شماره های موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی رایگان تلفنی با مشاورین متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

نظرات کاربران
فرلشته : نظر
2 0
از مطالب خوبتون تشکر میکنم عالی بود
مدیریت : پاسخ
2 0
سلام تشکر از توجه تون.
اسما : انتقاد
2 0
کاش در مورد تحصیل در دوره دکتری در انگلستان و چگونگی تحصیل دکتری در انگلستان بیشتر توضیح میدادین لطفا مقاله ای در مورد تحصیل دوره دکتری در انگلستان و کشورهای مختلف بهم معرفی کنین
مدیریت : پاسخ
2 0
سلام تشکر از توجه تون.داخل سایت و قسمت مقاله ها مطلب هست. ممنون که پیگیری کردید.
پریا : مطلب خوب
2 0
واقعا مطلب تحصیل در انگلستان و دانشگاه های انگلستان مطلب خوبی بود بسیار ممنون
مدیریت : پاسخ
2 0
سلام ممنون از شما
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :