تحصیل در آمریکا

9 / 10
از 6 کاربر

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2024 با راد مهاجر + مشاوره و راهنمای جامع 

افراد به دلایل مختلفی متقاضی تحصیل در آمریکا میباشند. ممکن است صرفا قصد تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت را داشته باشید، یا بخواهید با اخذ ویزای تحصیلی به آمریکا مهاجرت کرده و اقامت این کشور را دریافت کنید. در این مقاله به تمام سوالات شما پاسخ حواهیم داد

تحصیل در آمریکا

ایالت آمریکا با مساحتی بیش از 9 میلیون متر مربع از شمال باکانادا، از جنوب با مکزیک، ا ز شرق با اقیانوس اطلس و از غرب با اقیانوس آرام دارای مرز می باشد. از نظر جمعیت آمریکا با جمعیتی در حدود 300 میلیون نفر سومین کشور پر جمعیت دنیا و چهارمین کشور پهناور در جهان است.

از نظر اقتصادی آمریکا دارای سیستمی بسیار بزرگ و پیشرفته است و بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را داراست.

نظام آموزشی کشور آمریکا با کیفیت بسیار بالای آموزشی همه ساله تعداد بسیار زیادی از افراد را در سراسر جهان به خود جذب می کند و به همین علت ویزای تحصیلی در آمریکا  و تحصیل در آمریکا یکی از پر متقاضی ترین نوع ویزا ها می باشد.

از انواع راه های مهاجرتی می توان به مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق اخذ ویزای ازدواج و مهاجرت تحصیلی اشاره کرد که در این نوشتار قصد داریم به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور و شرایط تحصیل در آمریکا بپردازیم.

 

بهترین دانشگاه های آمریکا

دانشگاه هاروارد

زمان تاسیس دانشگاه هاروارد به سال 1636در شهر کمبریج ایالت ماساچوست بر می گردد. این دانشگاه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی در دنیاست.(تحصیل در آمریکا) در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و بیش از 40 رشته در مقطع کارشناسی، 130 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از 30 رشته در مقاطع تحصیلی بالاتر ارائه می شود.

معرفی تعدادی از دانشکده های دانشگاه  هاروارد:

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت دولتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده طراحی
 • دانشکده الهیات

همچنین از جمله افراد معروفی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند می توان به: مارک زاکربرگ، باراک اوباما، بیل گیتس، جرج بوش و ... اشاره کرد.

 

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های انگلیسی زبان در دنیاست که تحصیل در این دانشگاه آرزوی تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر دنیا می باشد. دانشگاه آکسفورد جزء 10 دانشگاه برتر دنیا می باشد که از 38 دانشکده تشکیل شده است که بیش از 20 هزار نفر دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و از این تعداد حدود 7 هزار نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه آکسفورد در 4 بخش: علوم پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و ریاضی و فیزیک فعالیت دارد و از جمله رشته های ارائه شده در دانشگاه آکسفورد در این 4 گروه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقتصاد و مدیریت
 • ریاضیات
 • پزشکی
 • شیمی
 • موسیقی
 • زبان
 • مهندسی
 • فلسفه

 

شرایط تحصیل در آمریکا

همانطور که اشاره کردیم تحصیل در آمریکا و  دانشگاه های آمریکا به دلایل زیادی از جمله امکانات آموزشی بالا، نظام آموزشی دقیق و پیشرفته و آینده شغلی تضمین شده رویای بسیاری از افراد در سراسر دنیاست و به همین علت مهاجرت تحصیلی به این کشور و تحصیل در آمریکا انتخاب بسیاری از افراد می باشد.

مانند سایر کشورها برای اخذ پذیرش در  آمریکا در مقطع کارشناسی ارائه مداراک پایان تحصیلات متوسطه 12 ساله الزامی است و برای تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی دانشجویان باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 را ارائه دهند.

برای تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره ی 6.5 الزامی است و برای پذیرش در مقطع دکترا ارائه ی یک رزومه قوی از جمله معدل بالای 16، ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ی 7 و سوابق پژوهشی و ... مورد نیاز است.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در آمریکا

مدت زمان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی یک دوره ی 4 ساله است و هزینه ی تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی سالیانه چیزی در حدود 14 تا 20 هزار دلار می باشد.

مدت زمان تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره حدودا سه ساله است و هزینه ی تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه بین 15 تا 22 هزار دلار می باشد.

مدت زمان تحصیل در آمریکا در  مقطع دکترا یک دوره ی 3 تا 5 ساله است و هزینه ی تحصیل در آمریکا در این مقطع همانند دوره ی ارشد 15 تا 22 هزار دلار در سال است.

 

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

مزایای تحصیل در آمریکا

 • امکان تحصیل در آمریکا، کشوری با بهترین سیستم های تحصیلی در دنیا
 • امکان دریافت مدارک معتبر دانشگاه های این کشور
 • امکان یافتن فرصت های شغلی بسیار مناسب
 • امکان انجام کار پاره وقت در حین تحصیل در آمریکا

معایب تحصیل در آمریکا

 • فرآیند پذیرش از دانشگاه های این کشور و تحصیل در آمریکا تا حدودی دشوار است.
 • هزینه تحصیل در  آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی بالاست.
 • شرایط سختگیرانه برای گرفتن ویزا

 

مدارک لازم جهت  اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

 • گذرنامه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه بیمه نامه معتبر

 تحصیل در آمریکا 2

برخی از اسناد اضافی که ممکن است برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مورد نیاز باشد عبارتند از:

مدارک آمادگی تحصیلی مانند ریز نمرات، دیپلم، مدرک یا گواهینامه

شواهدی مبنی بر اینکه بودجه کافی برای حفظ هزینه های زندگی خود در طول مدت اقامت در ایالات متحده را دارید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تعهد مالی توسط اسپانسر برای پوشش هزینه های اقامت و زندگی شما
یک برنامه بورسیه
شواهدی مبنی بر اینکه شما پس از اتمام دوره تحصیلی خود، ایالات متحده را ترک خواهید کرد.
همچنین ممکن است مجبور شوید برای مصاحبه شخصی در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده حاضر شوید.

 

اکثر دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند ویزای دانشجویی F-1 را انتخاب می کنند. سه مرحله اصلی برای دریافت آن وجود دارد که عبارتند از:

هزینه SEVIS و جمع آوری فرم I-20
پس از پرداخت هزینه SEVIS، فرم I-20 از مدرسه یا کالج جدیدتان به شما داده می شود. فرم را به درستی پر کنید و برای مصاحبه F-1 خود همراه داشته باشید.
هزینه ویزا و جمع آوری فرم
هزینه ویزای خود را در بانک تعیین شده پرداخت کنید و فرم ویزا را دریافت کنید. فرم را به درستی پر کنید و برای مصاحبه خود همراه داشته باشید
مصاحبه ویزا
برای مصاحبه ویزا با سفارت آمریکا در کشور خود برنامه ریزی کنید. زمان انتظار ممکن است بسته به نوع ویزا متفاوت باشد. هنگامی که مصاحبه را با موفقیت انجام دادید، ویزای خود را 120 روز قبل دریافت خواهید کرد. اگر شما دانشجوی ایران هستید، برای تحصیل در ایالات متحده نیز به ویزای دانشجویی F-1 نیاز دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در خارج از کشور در ایالات متحده هستند ساخته شده است.

 

مدت زمان دریافت ویزا تحصیل در آمریکا چقدر است؟

حتماً برای درخواست ویزای خود زمان بیشتری در نظر بگیرید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می توانید درخواست خود را برای ویزای دانشجویی F-1 آمریکا آغاز کنید. شما باید حداقل 3 ماه قبل از شروع برنامه مدرک دانشگاهی خود درخواست دهید.
دانشجویان ایرانی ممکن است در طول فرآیند درخواست ویزا مجبور به ارائه مشخصات بیومتریک شوند. بیومتریک شما اساساً یک شناسه اضافی (مانند اثر انگشت و تصاویر) است که کشورها برای اهداف امنیتی استفاده می کنند.

 

اعتبار ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

ویزای دانشجویی F-1 از ایالات متحده تا مدت 2 ماه پس از پایان دوره معتبر است. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیلی خود بمانید، ممکن است نیاز به تمدید ویزای خود در هر سال داشته باشید. اگر می خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در ایالات متحده بمانید، باید برای ویزای دیگری یا تمدید ویزا از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.

 

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

برای درخواست ویزای دانشجویی F-1 آمریکا، باید هزینه ای معادل 360 دلار نیز بپردازید. بسته به وضعیت شما، مقامات آمریکایی به شما اجازه می دهند این هزینه را به صورت آنلاین، در محل در مرکز درخواست ویزا در ایران یا از طریق حواله بانکی پرداخت کنید.دانشجویان ایرانی برای ویزای آمریکا نیازی به دریافت بیمه درمانی نخواهند داشت. هیچ مرکز درخواست ویزای آمریکا در ایران وجود ندارد. شما باید هزینه های سفر به یک مرکز درخواست در خارج از ایران را پوشش دهید.

 

الزامات زبان انگلیسی

برای دریافت ویزای تحصیلی ایالات متحده، باید مدرکی دال بر مهارت در زبان انگلیسی ارائه دهید. این معمولاً به معنای گذراندن یک آزمون زبان انگلیسی است تا بتوانید مهارت های ارتباطی و مکاتبه خود را اثبات کنید. سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی   IELTS با بیش از سه میلیون آزمون در سال گذشته، محبوب ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی در جهان برای تحصیل، کار و مهاجرت است. نتایج آیلتس توسط بیش از 10000 سازمان از جمله موسسات آموزشی، کارفرمایان، انجمن های حرفه ای و دولت ها در 140 کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. موسسات آموزشی ایالات متحده به حداقل نمره آیلتس 6.5 برای هر مهارت نیاز دارند.

اطمینان حاصل کنید که ویزای شما معتبر است

هنگامی که ویزای خود را دریافت کردید، چندین کار وجود دارد که باید برای اطمینان از معتبر ماندن آن انجام دهید، از جمله:
تحقق هدف برای اینکه چرا وزارت امور خارجه ویزا را صادر کرده است
پیروی از مقررات مرتبط با آن هدف
هنگام تحصیل در ایالات متحده، باید قوانین زیر را رعایت کنید:
- شما باید در تمام کلاس های تعیین شده خود شرکت کنید
- اگر فکر می کنید نمی توانید برنامه خود را تا تاریخ پایان تعیین شده در فرم I-20 تکمیل کنید، باید با DSO خود در مورد درخواست تمدید برنامه احتمالی صحبت کنید.

 

آمریکا بی‌شک رویایی‌ترین مقصد برای دانشجویان از هر کشوری میباشد. خوبی‌های این کشور برای افرادی که قصد تحصیل دارند تمامی ندارد ولی در کنار تمام این مزایا شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا سخت و دشوار است. کارشناسان موسسه راد مهاجر میتوانند در این مسیر به شما کمک کنند تا پروسه‌ی مهاجرت آسان‌تری داشته باشید

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :