تحصیل در ایتالیا

9 / 10
از 10 کاربر

مشاوره و راهنمایی ویزای تحصیلی ایتالیا 2024 و شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیل در کشور ایتالیا مطالبی هستند که در این مقاله به انها پرداختیم

 بدون اغراق میتوان گفت ایتالیا یکی از بهترین و آسان‌ترین شرایط را برای تحصیل دانشجویان خارجی ایجاد کرده است. با در نظر گرفتن کیفیت آموزش و معتبر بودن مدرک تحصیلی دانشگاه‌های این کشور، تحصیل در ایتالیا خیلی مقرون به صرفه میباشد. مهمترین مزیت تحصیل در این کشور امکان به تحصیل به زبان انگلیسی میباشد

اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا کشوری است که در جنوب قاره ی اروپا واقع شده است ، پایتخت این کشور شهر رم و زبان اصلی مردم این کشور زبان ایتالیایی میباشد. کشور ایتالیا در حال حاضر بیش از 60 میلیون نفر جمعیت دارد و پنجمین کشور پر جمعیت اروپا محسوب می شود.

اتباع خارجی که می خواهند برای مدت بیش از سه ماه در ایتالیا تحصیل کنند، ممکن است مجبور باشند برای ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. اینکه نیاز به ویزا دارید یا نه بستگی به ملیت شما دارد. علاوه بر ویزا، به اجازه اقامت ایتالیا نیز نیاز دارید. ویزای تحصیلی ایتالیا نوعی ویزای طولانی مدت ایتالیا (که به عنوان ویزای D نیز شناخته می شود است. اگر می خواهید بیش از 90 روز در ایتالیا بمانید، باید برای این نوع ویزای ایتالیا درخواست دهید. ویزای تحصیلی ایتالیا فقط ویزای ورودی است. این بدان معناست که به شما حق ورود به ایتالیا را می دهد، اما اگر می خواهید به طور قانونی بیش از سه ماه در ایتالیا بمانید و تحصیل کنید، باید برای اجازه اقامت ایتالیا نیز اقدام کنید. شما فقط می توانید برای اجازه اقامت ایتالیا در ایتالیا اقدام کنید. به همین دلیل ویزای ورودی ضروری است.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

زمانی که برای ویزای دانشجویی ایتالیا اقدام می کنید، باید چندین مدرک برای پشتیبانی از درخواست خود داشته باشید. شما همچنین باید چندین شرط را داشته باشید، مانند اینکه قبلاً در یک موسسه آموزشی ایتالیایی ثبت نام کرده باشید. شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • عکس‌های اخیر در اندازه پاسپورت مطابق با شرایط تصویر ویزای ایتالیا
 • سند مسافرتی که حداقل سه ماه دیگر پس از انقضای ویزای شما معتبر باشد و حداقل دو صفحه ویزا خالی داشته باشد.
 • فتوکپی ویزای قبلی
 • اسناد وضعیت مدنی مانند گواهی تولد یا ازدواج.
 • مدارک ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره های دانشگاهی ایتالیا
 • مجوزهای پلیس از کشور شما
 • مدارک اقامت در ایتالیا، مانند اجاره آپارتمان یا مسکن دانشجویی
 • اثبات تمکن مالی کافی
 • بیمه درمانی مناسب برای ایتالیا که درمان پزشکی و بستری شدن در بیمارستان را پوشش می دهد.
 • گواهی های تحصیلات قبلی
 • بسته به زبان برنامه آموزشی در موارد زیر است: اثبات دانش انگلیسی یا ایتالیایی.
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

در صورتی که دانش آموز زیر سن قانونی باشد، باید سندی امضا شده مبنی بر رضایت هر دو والدین یا قیم قانونی برای سفر داشته باشد.تمام اسنادی که به زبان ایتالیایی یا انگلیسی نیستند باید توسط مترجم مجاز ترجمه شوند.به خاطر داشته باشید که این یک لیست جامع نیست. کشورهای مختلف یا سفارتخانه های ایتالیا ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشند، بنابراین قبل از ارسال درخواست خود باید با آنها تماس بگیرید. ارسال ناقص مدارک موجب رد خواهد شد و شما باید در تاریخ بعدی درخواست دهید. این امر زمان پردازش را که گاهی اوقات بسیار طولانی است، عقب می اندازد.

 

چگونه برای ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنیم؟

شما باید برای ویزای دانشجویی ایتالیا در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود اقدام کنید. در صورتی که هیچ سفارت/کنسولگری ایتالیا در کشور شما کار نمی کند، باید برای هر مکانی که ایتالیا درخواست های ویزا را به آن برون سپاری کرده است، درخواست دهید. این می تواند یک مرکز درخواست ویزا یا سفارت/کنسولگری یک کشور شینگن دیگر باشد. با این حال، ابتدا باید برای رزرو وقت با آنها تماس بگیرید. پس از آن، شما تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و آنها را به صورت حضوری در تاریخ تعیین شده خود ارسال می کنید.حتما اصل تمام مدارک و همچنین فتوکپی ها را به همراه داشته باشید.همچنین امکان دارد پس از درخواست ویزا وقت مصاحبه ای برای شما تعیین شود. هنگام درخواست ویزای خود، زمان پردازش ویزا را در نظر داشته باشید. حدود سه هفته، گاهی اوقات بیشتر، طول می کشد تا یک درخواست پردازش شود. بنابراین، شما باید حداکثر: دو هفته قبل از سفر برنامه ریزی شده .در کمترین زمان: سه ماه قبل از سفر برنامه ریزی شده رخواست دهید.اگر تمام مدارک لازم را داشته باشید و سفارت ایتالیا به این نتیجه برسد که شرایط را دارید، ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت خواهید کرد. پس از انجام این کار، می توانید وارد ایتالیا شوید و در آنجا باید برای اجازه اقامت ایتالیا اقدام کنید.

 

آیا می توانید با ویزای تحصیلی ایتالیا کار کنید؟

با ویزای تحصیلی ایتالیا، شما فقط مجاز به کار پاره وقت هستید. یعنی حداکثر 20 ساعت در هفته و 1040 ساعت در سال. علاوه بر این، پس از پایان تحصیلات، می توانید برای تبدیل اجازه اقامت خود از دانشجویی به اجازه کار اقدام کنید. شما فقط زمانی می توانید این کار را انجام دهید که سیستم مهاجرت ایتالیا برای کارگران خارجی غیر اتحادیه اروپا، "decreto flussi" باز شود.

 

مدت اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

ویزای تحصیلی ایتالیا در ابتدا حداکثر برای یک سال با امکان تمدید در طول دوره های شما در دسترس است. با این حال، برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی را تمدید کنید، باید تمام امتحانات سالانه خود را در دانشگاه بگذرانید.

 

اجازه اقامت برای ویزای دانشجویی ایتالیا

در عرض هشت روز پس از ورود به ایتالیا با ویزای دانشجویی، باید برای ارسال درخواست اجازه اقامت به اداره پست محلی خود مراجعه کنید. در آنجا یک فرم درخواست با فرم های لازم دریافت خواهید کرد. همچنین باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 • یک کپی از گذرنامه و صفحات ویزای شما
 • یک کپی از بیمه درمانی شما
 • یک کپی از نامه پذیرش شما به دانشگاه شما

اداره پست محلی ایتالیا به شما رسیدی می دهد که درخواست اجازه اقامت شما را تایید می کند.

ایتالیا از لحاظ علمی در بالاترین سطوح اروپا قرار دارد و از دلایل مهم تحصیل در ایتالیا  شرایطی ست که دولت این کشور برای دانشجوها فراهم می کند. در برخی از موارد دانشگاه ها رایگان هستند و یا از طرف دولت بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی به افراد داده می شود تا بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

.در سالیان اخیر بر اساس یک رویکرد بین المللی تعداد بسیار زیادی از رشته ها از مقطع کارشناسی تا دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند. هزینه ی پایین تحصیل و امکان تحصیل به زبان انگلیسی باعث شده تا بسیاری از افراد به دنیال مهاجرت تحصیلی به این کشور باشند، بنابراین در این نوشتار قصد داریم به معرفی تعدادی از برتر این کشور و شرایط تحصیل در ایتالیا بپردازیم.

تحصیل در ایتالیا 2

بهترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه میلان

دانشگاه میلان یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیا می باشد که در سال 1924 در شهر میلان ایتالیا تاسیس شده است. در حال حاضر بیش از 65 هزار دانشجودر دانشگاه میلان در حال تحصیل هستند که از این تعداد حدود 8 هزار دانشجو، دانشجویان بین المللی از سراسر جهان هستند و این دانشگاه با بیش از 200 هزار پرسنل آموزشی یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپاست

همچنین دانشگاه میلان دارای بیش از 130 رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 92 دانشکده ی تحقیقاتی و پژوهشی است.

دانشکده های دانشکده میلان عبارتند از:

دانشکده دامپزشکی، دانشکده علوم کشاورزی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده داروسازی، دانشکده علوم سیاسی، دانشکده پزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده زبان شناسی

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا یکی از معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه های ایتالیا می باشد و زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1088 میلادی برمی گردد.. در حال حاضر بیش از 90 رشته در مقطع کارشناسی، بیش از 100 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، و بیش از 40 رشته در مقطع دکترا در دانشگاه بولونیا ارائه می شود. این دانشگاه در رشته ی  حقوق، جزء دانشگاه های برتر دنیاست و اشخاصی که علاقه مند به تحصیل در این رشته هستند، دانشگاه بولو نیا میتواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد

از دانشکده ها و رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشکده مهندسی و معماری، دانشکده اقتصاد، مدیریت و آمار، دانشکده حقوق، دانشکده ادبیات و زبان های خارجی، دانشکده پزشکی، دانشکده روانشناسی و آموزش و پروش.

 

مدرک زبان لازم برای تحصیل در ایتالیا

در ابتدا متقاضیان بایستی مدارک 12 ساله یعنی دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشند و افرادی که خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند باید این را بدانند که زبان تحصیل در این مقطع زبان ایتالیایی و در برخی از رشته ها زبان انگلیسی می باشد، بنابراین دانشجویان بنا بر رشته ی انتخابی بایستی مدرک زبان مورد نیار را ارائه دهند.

تحصیل در  ایتاللیا در مقطع کارشناسی ارشد در تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود و متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور بایستی مدرک زبان آیلتس  با نمره ی حداقل 6.5 را ارائه دهند و و برای تحصیل در مقطع دکترا ارئه ی یک رزومه قوی تحصیلی لازم است.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در ایتالیا

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی یک دوره ی 3 تا 4 ساله است و هزینه ی تحصیل  در ایتالیا به طورمیانگین در دانشگاه های ایتالیا بین 2 تا 4 هزار یورو در سال می باشد که در قیاس با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است.

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در  مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 2 ساله است و هزینه ی تحصیل در ایتالیا  همانند دورهی کارشناسی بین 2 تا 4 هزار یورو در سال می باشد.

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در  مقطع دکترا یک دوره ی سه تا پنج ساله است و متقاضیانی که تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا در  این مقطع را دارند بایستی یک رزومه تحصیلی و شغلی قوی را ارائه دهند.

 

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایا

 • امکان انجام کار نیمه وقت در حین تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان وجود دارد
 • هزینه ی تحصیل در  ایتالیا در این مقطع نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است
 • امکان اخذ بورسیه های تحصیلی بسیار مناسب برای دانشجویان وجود دارد

معایب

 • امکان یافتن فرصت شغلی مناسب تا حدودی دشوار است
 • دشواری یادگیری زبان ایتالیایی در هنگام تحصیل در ایتالیا

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

 • گذرنامه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه بیمه نامه معتبر
 • ارائه تمکن مالی
 • نامه ی ادمیشن یا پذیرش تحصیلی

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و شرایط پذیرش از دانشگاه های این کشور می توانید با شماره های موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی رایگان تلفنی با مشاورین متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :