تحصیل در بلژیک

9 / 10
از 11 کاربر

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک برای سال میلادی 2024 ( ویزای دانشجویی در کشور بلژیک )

 بلژیک به یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان میباشد. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت با کمترین هزینه ممکن در یک کشور اروپایی هستید بدون یکی از بهترین گزینه‌های شما کشور بلژیک است

تحصیل در بلژیک

بلژیک کشوری واقع شده در غرب اروپا است و یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا می باشد. بلژیک از شمال با هلند از جنوب با فرانسه و از شرق با آلمان هم جوار است. بلژیک کشوری ست که در آن مردم به سه زبان انگلیسی، فرانسوی و هلندی به طور گسترده ای صحبت می کنند و جمعیت این کشور در حدود یازده میلیون نفر می باشد.

بلژیک به دلیل کیفیت بالای زندگی شهری و همچنین وجود دانشگاه های معتبر و همچنین تحصیل  در بلژیک به صورت نیمه رایگان، همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان را به خود جذب می کند و دانشجویان خواهان مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند. به همین علت قصد داریم تا در این نوشتار به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور و شرایط تحصیل در بلژیک بپردازیم.

 

شرایط تحصیل در بلژیک

از آنجا که کشور بلژیک ازجهت استانداردهای زندگی در رتبه ی بالایی قرار دارد و همچنین تحصیل در این کشور به صورت نیمه رایگان و بسیار مقرون به صرفه است و دانشگاه های این کشور از رنکینگ علمی بالایی برخوردارند بسیاری از مهاجرین و دانشجویان این کشور را گزینه ی بسیار خوبی برای مهاجرت تحصیلی می دانند

از شرایط تحصیل در بلژیک این نکته است که متقاضیان بایستی مدارک 12 ساله یعنی دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشند و در صورتی که رشته ی مورد نظر شخص متقاضی به زبان اصلی کشور ارائه شود دانشجو بایستی مدرک زبان مربوطه را حاقل در سطح b2 ارائه دهد. و در صورتی که رشته ی مورد نظر به زبان انگلیسی ارائه شود، ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره ی حداقل 6 الزامی است.

در مقطع کارشناسی ارشد بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی در دانشگاه ها ارائه می شوند، به همین دلیل دانشجویان برای ادامه ی تحصیل در بلژیک در این مقطع بایستی مدرک زبان آیلتس با نمره ی 6.5 را ارائه دهند.

در صورتی که متقاضیان مشتاق به اخذ بورسیه ی تحصیلی و تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا باشند بایستسی رزومه ی قوی با نمره ی آیلتس 7، مقالات ISI، سابقه ی کار پژوهشی و .. را ارئه دهند، در غیر اینصورت تحصیل در این دوره هزینه دار خواهد بود.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در بلژیک

مدت زمان تحصیل در بلژیک در  مقطع کارشناسی یک دوره ی 3 تا 4 ساله هست و همانطور که کمی قبل اشاره شد تحصیل در بلژیک در  دانشگاه های این کشور نیمه رایگان است و دانشجو با توجه به دانشگاه محل تحصیل هزینه ای در حدود 1500 یورو پرداخت می کند.

مدت زمان تحصیل در بلزیک در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 2 ساله است و همانند دوره ی کارشناسی تحصیل در بلژیک در این مقطع نیز نیمه رایگان است و هزینه ی تحصیل در بلژیک در این دوره به صورت میانگین بین 2 تا 2500 یورو است.

مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا یک دوره ی سه تا پنج ساله است و در صورتی که دانشجو موفق به اخذ بورسیه ی تحصیلی در زمان تحصیل در بلژیک شود می تواند حقوق ماهانه ای به مبلغ 2000 یورو دریافت کند.

 

مزایا و معایب تحصیل در بلژیک

مزایا

 • اعتبار جهانی دانشگاه های بلژیک و تحصیل در بلزیک
 • امکان تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی و همچنین امکان یادگیری زبان های فرانسه، هلندی و آلمانی
 • امکان کار به صورت به صورت نیمه وقت در حین تحصیل در بلژیک

معایب

 • برای تحصیل در بلژیک در گروهی از رشته ها مانند پزشکی دانشجویان بایستی در آزمون ورودی شرکت کنند
 • امکان یافتن فرصت شغلی مناسب  در زمان تحصیل در بلژیک تا حدودی زمان بر و دشوار است

 

افراد علاقه مند به مهاجرت به این کشور میتوانند از طریق اخذ یکی از انواع ویزای های تحصیلی، ازدواج، کاری و یا سرمایه گذاری اقدام به شروع پروسه ی مهاجرت خود نمایند.

کشور بلژیک یکی از کشور های عضو شینگن است که در مرکز اروپا واقع شده است که از نظر رفاه اجتماعی و یا همچنین کیفیت تحصیل در رده های بالایی در بین کشور های اروپایی قرار دارد.

هر ساله تعداد بسیاری از افراد با اخذ ویزای تحصیل در بلژیک به این کشور سفر کرده و اقدام به تحصیل و کار در این کشور مینمایند.

ویزای تحصیلی این کشور یک ویزای بلند مدت می باشد که توسط این ویزا به افراد دانشجو در این کشور این اجازه را می دهد تا به تحصیل و کار پاره وقت در این کشور بپردازند.

افراد دانشجو در این کشور، بسته به دانشگاهی که در آن به تحصیل می پردازند و همچنین شغل مورد نظر اجازه ی 20 تا 30ساعت کار در هفته به آنها داده می شود.

 

نحوه ی اخذ ویزای دانشجویی کشور بلژیک

اولین قدم در زمینه ی اخذ ویزای تحصیلی کشور بلژیک اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر این کشور می باشد.

اما نکته ی جالب توجه در این زمینه این است که زبان اصلی این کشور هلندی و فرانسوی می باشد یعنی دانستن و داشتن مدرک یکی از این زبان ها میتواند برای شخص متقاضی بسیار کمک کننده باشد، و در صورت نداشتن مدرک زبان فرانسوی و یا هلندی شخص میتواند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور اقدام نماید که به طبع هزینه ی بیشتری برای تحصیل در این دانشگاه ها باید پرداخت شود.

در مرحله ی دوم پس از اخذ پذیرش دانشگاه از یکی از دانشگاه های معتبر کشور بلژیک، شخص متقاضی ویزا باید جهت اخذ وقت سفارت اقدامات لازم را انجام دهد.

برای دریافت ویزای تحصیلی شخص تقاضی باید فرم مربوط به تقاضای ویزا را پر نماید و به همراه درخواست ویزا انگیزه ی خود را از این سفر شرح دهد.

اگر با این درخواست اولیه ی شخص موافقت شود، شخص قادر به انجام ادامه مراحل و دریافت وقت سفارت می باشد.

 

مدرک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

بخشی از مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی کشور بلژیک به شرح زیر است:

 1. اصل پاسپورت دارای اعتبار
 2. اصل شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
 3. فرم پر شده ی درخواست ویزا
 4. مدرک زبان
 5. چند قطعه عکس
 6. نامه ی تمکن مالی
 7. ارائه  بلیط هواپیما
 8. ارائه ی نامه ی پذیرش دانشگاه
 9. ارائه ی تعهد نامه ی تقبل هزینه ها

 تحصیل در بلژیک 2

بهترین دانشگاه های بلژیک

همانطور که کمی بالاتر ذکر شد اولین قدم در جهت اخذ ویزای دانشجویی کشور بلژیک، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه ها معتبر این کشو می باشد.

در ادامه به معرفی تعدادی از دانشگاه های معتبر و برجسته ی کشور بلژیک می پردازیم.

به صورت کلی به افراد علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی دانشگاه های کشور بلژیک پیشنهاد می شود که به سایت خود دانشگاه های ذکر شده مراجعه کنند.

دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه کاتولیک لون در زمره ی معتبر ترین و قدیمی تری دانشگاه های اروپا می باشد. در این دانشگاه دروس به زبان هلندی تدریس می شود و در منطقه ی هلندی زبان کشور بلژیک و در محله ی فلندرز قرار دارد.

دانشگاه خنت

دانشگاه خنت یکی از دانشگاه های هلندی زبان واقه در شهر گنت کشور بلژیک می باشد.

لازم به ذکر است که این دانشگاه جزو دانشگاه های دولتی می باشد.

دانشگاه وریج بروکسل

این دانشگاه نیز یکی از دانشگاه های هلندی زبان شهر بروکسل واقع در کشور بلژیک می باشد.

بر طبق آخرین آمار های ثبت شده در سال 2019 حدودا 10805 دانشگاه در حال تحصیل در دانشگاه بوده اند.

دانشگاه آنتورپ

شهر آنتورپ دومین شهر بزرگ کشور بلژیک به حساب می آید که دانشگاه  آنتورپ که از اصلی ترین و همچنین مهمترین دانشگاه های کشور بلژیک به حساب می آید در این شهر واقع شده است.

دانشگاه مونس

دانشگاه مونس یکی از دانشگاه های فرانسوی زبان کشور بلژیک می باشد که در یکی از استان های فرانسوی زبان کشور بلژیک درنزدیکی مرز فرانسه واقع شده است.

این دانشگاه در 25 رشته ی مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا دانشجو می پذیرد.

دانشگاه آزاد بروکسل

انشگاه آزاد بروکسل نیز یکی از دانشگاه های فرانسوی زبان کشور بلژیک می باش که در شهر بروکسل واقع شده است.

 

نحوه ی کار کردن دانشجویان در کشور بلژیک

جالب توجه است که افراد مشغول به تحصیل در این کشور اجازه ی کار کردن در این کشور در مدت تحصیل خود را دارا می باشند و افراد می توانند در حدود 20 ساعت کار کنند.

لازم به ذکر است که دانش زبان هایی همچون هلندی و یا فرانسوی کمک به سزایی در زمینه ی پیدا کردن شغل مناسب به فرد متقاضی می نماید.

و در آخر باید به ذکر این نکته بپردازیم که کار دانشجویی در حدود 9 تا 12 یورو برای شخص درآمد خواهد داشت.

 

بدانید که برای تحصیل در بلژیک به چه نوع ویزا نیاز دارید

برای تحصیل در بلژیک، دانشجویان بین المللی ممکن است به ویزا و اجازه اقامت نیاز داشته باشند. اما چگونه می توان فهمید که نیاز به ویزا دارید یا خیر؟ این بستگی به ملیت و مدت تحصیل شما دارد:

 • دانش‌آموزان اتحادیه اروپا EEA و سوئیس نیازی به ویزا یا اجازه اقامت ندارند.
 • در صورتی که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا  قصد دارند 90 روز یا کمتر در بلژیک بمانند، باید برای ویزای D درخواست دهند. اگر طول تحصیل آنها بیشتر باشد، باید برای ویزای D و درخواست مجوز اقامت درخواست کنند.

 

چگونه برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک اقدام کنیم؟

در گذشته برای دریافت ویزا از سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشور خود درخواست می‌دادند. در حاضر دریافت وقت سفارت از طریق سایت VFS صورت میگیرد. هرچه زودتر برنامه خود را شروع کنید، بهتر است.

 

الزامات زبان برای تحصیل در بلژیک

شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد دانش کافی از زبانی که دوره دانشگاهی شما در آن تدریس می شود دارید. اگر زبان اصلی شما زبان های مورد استفاده در این کشور است، یا اگر تحصیلات قبلی خود را به یکی از زبان های مورد نیاز این کشور، به پایان رسانده اید، از شرط زبان معاف هستید. گواهی های پذیرفته شده برای زبان:

 • انگلیسی: تافل یا آیلتس
 • هلندی: دیپلم هلندی NT2-II
 • فرانسوی: DELF یا DALF
 • آلمانی: DSH یا TestDaF

 ممکن است مدارک زبان دیگری مانند duolingo نیز از نظر دانشگاه‌های این کشور قابل قبول باشند

 

اگر شرایط کشور بلژیک با نیازهای شما سازگار است از مهاجرت به این کشور پیشمان نخواهید شد. مشاوران راد مهاجر به شما کمک خواهند کرد تا هموارترین مسیر را تا انتهای پروسه‌ی اخذ ویزای تحصیلی خود داشته باشید

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :