اخذ ویزای تحصیل در سوئیس

9 / 10
از 2 کاربر

ویزای تحصیلی سوئیس در سال 2024 را با مشاوره راد مهاجر اخذ نمایید ( شرایط + هزینه ها + مدارک مورد نیاز + مراحل دریافت ویزای تحصیلی سوئیس)

سوئیس از همه جوانب جز با کیفیت‌ترین کشورها میباشد. کیفیت زندگی بالا، رفاه اجتماعی، اقتصاد خوب، دانشگاه‌های با کیفیت و مدارک معتبر همه از خوبی‌های این کشور میباشند. اگر قصد تحصیل در سوئیس را دارید و قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی در مورد اخذ ویزای این کشور را کسب کنید

تحصیل در سوئیس

سوئیس کشوری واقع شده در بخش غربی اروپاست که با کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتریش هم مرز است.

سوئیس با جمعیتی بیش از 8 میلیون نفر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست و مردم این کشور به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و رومانش صحبت می کنند.

سوئیس یکی از امن ترین کشورهای دنیا برای زندگی است و میزان جرم و جنایت در این کشور بسیار کم است و اگر فردی به دنبال پیشروی در بازار کار است سوئیس می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد زیرا که میزان حقوق در این کشور گاها دو تا سه برابر کشورهای اروپایی دیگر در نقش های شغلی مشابه است.

همچنین سوئیس یک کشور مهاجر پذیر است و بالغ بر 23 درصد از ساکنان این کشور را مهاجران تشکیل می دهند به همین علت تعداد بسیار زیادی از افراد به دلیل امتیازات قابل توجه این کشور مایل به ادامه تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور می باشند، به همین دلیل در این نوشتاربه معرفی تعدادی از دانشگاه های این کشور و شرایط تحصیل در سوئیس می پردازیم.

 

بهترین دانشگاه های سوئیس

دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو در سال 1559 تاسیس شده است و این این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ سوئیس می باشد که در حال حاضر بیش از 16 هزار دانشجو از بیش از 100 ملیت مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل  هستند. همچنین حدود 40 درصد دانشجویان دانشگاه ژنو را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند و شهریه ی این دانشگاه حدود 2000 دلار است.

دانشگاه ژنو سوئیس در بین 5 دانشگاه برتر سوئیس قرار دارد و تعداد بسیار زیادی از رشته های تحصیلی، در مقاطع مختلف در این دانشگاه ارائه می شود. دانشگاه ژنو دو بار در سال پذیرش دانشجویی را انجام می دهد: پذیرش متقاضیان برای ترم پاییز از سپتامبر شروع می شود و برای ترم بهار از اواسط سپتامبر امکان اقدام وجود دارد.

دانشگاه ژنو در مجموع دارای 9 دانشکده است، این دانشکده ها عبارتند از:

دانشکده حقوق، دانشکده روانشناسی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده اقتصاد و مدریت، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده الهیات و دانشکده علوم

دانشگاه لوزان

دانشگاه لوزان یک از پیشرفته ترین و معتبرترین دانشگاه های سوئیس است که در سال 1537 در شهر لوزان سوئیس تاسیس شده است. دانشگاه لوزان در رشته ی پزشکی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است و رتبه جهانی 96 را برای رشته ی پزشکی به خود اختصاص داده است.

در حال حاضربیش از 13 هزار دانشجو 2 هزار محقق در این دانشگاه مشغول به تحصیل و پژوهش هستند و تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی در بسیاری از رشته ها امکان پذیر است. دانشگاه لوزان دارای هفت دانشکده است، این دانشکده ها عبارتند از:

دانشکده هنر، دانشکده زیست شناسی و پزشکی، دانشکده تجارت و اقتصاد، دانشکده علوم زمین شناسی و محیط زیست، دانشکده حقوق، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده علوم سیاسی و الهیات

 

مدرک زبان لازم برای تحصیل در سوئیس

همانطور که کمی قبل اشاره شد یکی از دلایل مهم برای مهاجرت به سوئیس و تحصیل در سوئیس سیستم آموزشی قوی در این کشور می باشد که این موضوع بسیاری از مشتاقان تحصیل را همه ساله ترغیب به اقدام برای مهجرت تحصیلی و تحصیل در سوئیس  می کند.

از آنجا که تعداد بسیار زیادی از رشته ها در این مقطع به زبان آلمانی و فرانسه ارائه می شوند دانشجویان بسته به دانشگاه انتخابی باید مدرک زبان B1 یا B2 را ارائه دهند.

در مقطع کارشناسی ارشد بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی در دانشگاه ها ارائه می شوند، به همین دلیل دانشجویان برای ادامه ی تحصیل در سوئیس در این مقطع در صورتی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داشته باشد بایستی مدرک زبان آیلتس با نمره ی 6.5 را ارائه دهند.

همانند سایر کشورها در صورتی که متقاضیان مشتاق به اخذ بورسیه ی تحصیلی در مقطع دکترا باشند بایستسی رزومه ی قوی با نمره ی آیلتس 7، مقالات ISI، سابقه ی کار پژوهشی و .. را ارئه دهند، در غیر اینصورت تحصیل در سوئیس در این دوره هزینه دار خواهد بود. 

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

 • گذرنامه
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک زبان B1 یا B2 در صورت تحصیل به زبان فرانسه یا آلمانی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس
 • نامه تمکن مالی
 • رزومه تحصیلی و شغلی
 • فرم های درخواست تکمیل و امضا شده به زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی
 • انگیزه نامه

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در سوئیس

مدت زمان تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی یک دوره ی 4 ساله است و هزینه ی تحصیل در سوئیس در این مقطع بسته به دانشگاه و نوع رشته سالیانه از حدود 2 تا 3 هزار یورو شروع می شود.

مدت زمان تحصیل در سوئیس در  مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 1.5 ساله است و هزینه ی تحصیل در سوئیس در  این مقطع بسته به دانشگاه و نوع رشته سالیانه از 3 تا 4 هزار یورو شروع می شود.

مدت زمان تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا یک دوره ی 3 تا 5 ساله است و هزینه ی تحصیل در  سوئیس در این مقطع حدود 2000 یورو در سال می باشد.

 

شرایط سنی تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف تحصیلی محدودیت‌های سنی دارد

بیشترین شانس برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس در مقطع کارشناسی زیر 25 سال، کارشناسی ارشد زیر 32 سال و در مقطع دکترا زیر 40 سال میباشد

تحصیل در سوئیس 2

مزایا و معایب تحصیل در سوئیس

مزایا

 • کیفیت بالای زندگی
 • امنیت بالا در کشور سوئیس
 • اعتبار بالای مدارک تحصیلی

معایب

 • هزینه های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورها بالاتر است
 • شانس تحصیل  در سوئیس به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تقریبا ناممکن است

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

1. پذیرش در یک موسسه آموزشی سوئیس

اگر می خواهید در سوئیس تحصیل کنید اولین کاری که باید انجام دهید پذیرش در یک موسسه آموزشی سوئیس است. پس از دریافت گواهی ثبت نام در موسسه آموزشی که می خواهید در آن تحصیل کنید، می توانید برای ویزای دانشجویی سوئیس اقدام کنید. بررسی کنید که آیا نیاز به درخواست ویزای دانشجویی سوئیس دارید یا خیر؟اکثر اتباع خارجی که می خواهند وارد سوئیس شوند و مدت طولانی اقامت داشته باشند، باید ویزای سوئیس دریافت کنند. با این حال، اتباع برخی از کشورها از درخواست ویزای طولانی مدت سوئیس معاف هستند. این کشورها عبارتند از:

 • کشورهای شنگن
 • کشورهای عضو آتی شینگن (بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی).
 • آندورا
 • برونئی
 • بریتانیای کبیر.
 • ایرلند.
 • ژاپن.
 • نیوزلند.
 • سن مارینو
 • سنگاپور
 • شهر واتیکان

اما، حتی اگر شخصی از درخواست ویزای اقامت طولانی مدت برای ورود به سوئیس معاف باشد، هر کس، صرف نظر از ملیت خود، اگر بخواهد بیش از سه ماه بماند، باید برای اجازه اقامت اقدام کند.

 

2. جمع آوری مدارک مورد نیاز

زمانی که برای ویزای دانشجویی سوئیس اقدام می کنید، باید شرایط خاصی را داشته باشید و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. برای هر مدرکی که باید ارسال کنید، باید اصل را به همراه 3 نسخه از آن، ترجمه شده به انگلیسی یا یکی از زبان های ملی سوئیس (فرانسه، ایتالیایی، آلمانی یا رومانش) ارائه دهید.

 

3. ارائه درخواست ویزای دانشجویی سوئیس

شما برای ویزای دانشجویی سوئیس از نمایندگی سوئیس در کشور خود درخواست می دهید. روش درخواست ویزای تحصیلی سوئیس تا حد زیادی مشابه روش درخواست برای تمامی ویزاهای سوئیس است. مراحل درخواست ویزای تحصیلی سوئیس به شرح زیر است:

 • از نمایندگی کشور خود در سوئیس (سفارت/کنسولگری) وقت بگیرید.
 • فرم درخواست را دانلود، تکمیل و امضا کنید. (در برخی موارد، می توانید فرم های درخواست را در نمایندگی سوئیس که در آن درخواست می کنید، پیدا کنید.)
 • مدارک را شخصاً در سفارت/کنسولگری سوئیس ارسال کنید
 • هزینه ویزای دانشجویی سوئیس را پرداخت کنید

پس از ارسال درخواست ویزای تحصیلی سوئیس، نمایندگی سوئیس در کشور شما آن را به اداره مهاجرت صلاحیتدار در سوئیس ارسال می کند. پس از اینکه اداره مهاجرت کانتون درخواست شما را تایید کرد، سرکنسولگری سوئیس ویزا را به شما می دهد

سوئیس 26 کانتون دارد و اداره مهاجرت هر کانتون تصمیم می گیرد که برای چه کسی ویزا صادر کند.

 

 4. پس از دریافت ویزای دانشجویی سوئیس

اگر ویزای تحصیلی سوئیس برای شما صادر شد، می توانید وارد سوئیس شوید. ظرف 14 روز پس از ورود به سوئیس، باید ورود خود را در اداره ثبت نام ساکنان محلی خود ثبت کنید و به اداره مهاجرت کانتونی که در آن زندگی خواهید کرد مراجعه کنید تا اجازه اقامت خود را از آنجا دریافت کنید. (این امر در مورد اتباع کشورهایی که از ویزای اقامت طولانی مدت سوئیس معاف هستند صدق می کند.) نوع اجازه اقامت سوئیس که به عنوان دانشجو به آن نیاز دارید، مجوز B است. ممکن است هشت هفته طول بکشد تا شما مجوز B خود را دریافت کنید. در این مدت، گواهینامه ای دریافت خواهید کرد که به شما امکان می دهد حساب بانکی سوئیس باز کنید اما نمی توانید کشور را ترک کنید. مجوز B شما، پس از دریافت آن، به صورت یک کارت بیومتریک خواهد بود.

 

ویزای تحصیلی سوئیس برای چه مدت اعتبار دارد؟

در ابتدا، ویزای دانشجویی سوئیس، یا به طور خاص، مجوز B که برای اجازه اقامت برای تحصیل دریافت می کنید، برای یک سال معتبر است. با این حال، اگر تحصیل شما بیشتر از آن طول بکشد، می توانید آن را تمدید کنید. برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی سوئیس خود را تمدید کنید، باید مدرک به روز درآمدی/مالی را ارائه دهید. علاوه بر این، پس از فارغ التحصیلی، شما حق دارید برای اجازه اقامت درخواست دهید که به شما امکان می دهد به دنبال کار دائمی در سوئیس بگردید. این مجوز فقط شش ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نیست.شما می توانید برای مجوز شش ماهه درخواست دهید که به شما امکان می دهد در اداره مهاجرت کانتونی محلی خود به دنبال کار بگردید. شما باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد:

 • دوره خود را به پایان رسانده اید
 • می توانید از نظر مالی در طول اقامت خود را تامین کنید.
 • جایی برای زندگی داشته باشید.

 

آیا می توانم با ویزای دانشجویی سوئیس کار کنم؟

شما فقط اجازه دارید پانزده ساعت در هفته در مشاغل پاره وقت به عنوان دانشجو کار کنید. در تعطیلات می توانید تمام وقت کار کنید. با این حال، شما تنها پس از شش ماه زندگی در سوئیس می توانید شروع به کار کنید و کارفرمای شما باید مجوز کار را برای شما دریافت کند. همان قوانین کار برای دوره شش ماهه پس از فارغ التحصیلی زمانی که به دنبال شغل تمام وقت و دائمی هستید اعمال می شود.اگر در گروه افرادی قرار دارید که رویای مهاجرت به سوئیس را در سر دارید باید بدانید که علاوه بر اخذ ویزای دانشجویی سوئیس روش های دیگری همچون اخذ ویزای تجاری سوئیس، اخذ ویزای کاری سوئیس و اخذ ویزای ازدواج سوئیس وجود دارند. اما در بین روش های عنوان شده اخذ ویزای تحصیلی در صورت دارا بودن شرایط موردنیاز از ریسک کمتری برخوردار می باشد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی به سوئیس و تحصیل در سوئیس و شرایط پذیرش از دانشگاه های این کشور می توانید با شماره های موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی رایگان تلفنی با مشاورین متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :