اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در فرانسه

9 / 10
از 20 کاربر

 در این مطلب اطلاعات کامل در مورد شرایط + مدارک مورد نیاز + مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه + هزینه ها در اختیار شما قرار دادیم ( برای اخذ مشاوره جهت دریافت ویزای تحصیلی فرانسه در سال 2024 با موسسه راد مهاجر ارتباط برقرار کنید )

فرانسه امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های این کشور را فراهم کرده است. بیش از 10 تا از دانشگاه‌های کشور فرانسه دارای رتبه‌های جهانی هستند و اکثر این دانشگاه‌ها از کیفیت آموزش خوبی برخوردار هستند. سالانه تعداد زیادی از دانشجویان در سراسر دنیا در تلاش برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستند.بعید است هنگام تصمیم گیری در مورد مقصد جهت مهاجرت و تحصیل به فرانسه فکر نکنید، در این مطلب اطلاعات تکمیلی در مورد تحصیل در فرانسه را کسب خواهید کرد تا بتوانید تصمیم گیری درستی داشته باشید

تحصیل در فرانسه

فرانسه کشوری واقع شده در اروپای غربی است و جمعیتی  در حدود 65 میلیون نفر دارد، پایتخت این کشور پاریس و زبان رسمی این کشور فرانسوی است.

فرانسه با کشورهایی همچون بلژیک، آلمان، سوئیس، ایتالیا و اسپانیا دارای مرز زمینی مشترک است و در بین اعضای اتحادیه ی اروپا بزرگترین کشور از نظر مساحت است.

پاریس دومین شهر محبوب برای تحصیل در فرانسه در  بین دانشجویان خارجی است. این افراد میتوانند با اخذ ویزای تحصیلی این کشور به تحصیل در این کشور بپردازند. سیستم آموزشی این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است و نظام آموزشی فرانسه نیز جزء کارآمدترین و متنوع ترین نظام های آموزشی به شمار می آید.

 

بهترین دانشگاه های فرانسه

دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه

دانشگاه پیر و ماری و کوری یک دانشگاه دولتی است و زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1971 برمی گردد و یکی از برترین دانشگاه های فرانسه می باشد.

این دانشگاه دارای 120 واحد تحقیقاتی است و در حال حاضر بیش از 30 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که از میزان 20 درصد را دانشجویان بین المللی از سراسر جهان تشکیل می دهند. دانشگاه پیر و ماری کوری از هشت دانشکده تشکیل شده است این دانشکده ها عبارتند از:

دانشکده ریاضیات، دانشکده فیزیک, دانشکده شیمی، دانشکده پزشکی،دانشکده علوم زیستی، دانشکده زمین شناسی، دانشکده تنوع زیستی

دانشگاه اکو نرمال سوپریور فرانسه

دانشگاه اکونرمال سوپریور فرانسه از دانشگاه های برتر فرانسه است و زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1794 بر می گردد و حدود 30 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

این دانشگاه یک دانشگاه کوچک است، اما پروسه ی پذیرش در آن بسیار رقابتی است و اغلب دانشجویان باید برای ورود به این دانشگاه ابتدا یک آزمون ورودی بدهند و در مرحله بعد در مصاحبه ی دانشگاه شرکت کنند. تعدادی از رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از:

اقتصاد و تجارت، حقوق، علوم انسانی، فیزیک، مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، فلسفه و الهیات، علوم کامپیوتر، ریاضیات و آمار و...

 

شرایط تحصیل در فرانسه

یکی از راه های ورود به فرانسه مهاجرت تحصیلی میباشد و یکی از دلایلی که باعث می شود بسیاری از افراد فرانسه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند این است که تحصیل در  فرانسه در تمامی مقاطع یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رایگان است و دانشگاه صرفا برای ثبت نام هزینه ای در حدود 400 یورو را از دانشجویان دریافت می کند.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه مدرک مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است همچنین تسلط داشتن به زبان فرانسوی در گرفتن پذیرش از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در فرانسه

مدت زمان تحصیل در فرانسه در  مقطع کارشناسی یک دوره ی 3 تا 4 ساله است و همانطور که کمی قبل اشاره شد هزینه ی تحصیل در  این کشور رایگان است و دانشجویان سالیانه  صرفا هزینه ای در حدود 200 یورو و برای گروهی از رشته ها که دروس عملی دارند در حدود 600 یورو پرداخت می کنند.

مدت زمان تحصیل در فرانسه در  مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 2 ساله است و همانند دوره ی کارشناسی تحصیل در فرانسه در  این مقطع نیز رایگان است و دانشجویان صرفا هزینه ای در حدود 260 یورو برای ثبت نام در دانشگاه پرداخت می کنند که با توجه به رشته ی تحصیلی این هزینه تا حدودی متغیر است.

مدت زمان تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا یک دوره ی چهار ساله است و میانگین شهریه تحصیلی در این مقطع سالیانه در حدود 400 یورو می باشد.

 

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

مزایا

 • امکان تحصیل در فرانسه به صورت  رایگان در این کشور وجود دارد.
 • امکان کار کردن به صورت پاره وقت در حین تحصیل در فرانسه  برای دانشجویان وجود دارد.
 • امکان اخذ بورسیه ی تحصیلی و تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی
 • امکان تحصیل در فرانسه در  دانشگاه های مورد تایید و معتبر.

معایب

 • امکان یافتن فرصت شغلی مناسب تا حدودی دشوار است.
 • یادگیری زبان فرانسه برای متقاضیان تحصیل در فرانسه  دشوار است.

 تحصیل در فرانسه 2

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی

 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • مدارک تحصیلی مانند دیپلم به همراه ریز نمرات
 • پاسپورت معتبر و کپی ویزای قبلی شما
 • نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی (حدود 615 یورو در ماه) برای پوشش تمام هزینه های شما در طول دوره تحصیل
 • بلیط هواپیما/رزرو که تاریخ حرکت را نشان می دهد
 • بیمه درمانی که ممکن است بین 300 تا 715 یورو در سال هزینه داشته باشد
 • مدارکی دال بر ترتیب اقامت در دوران تحصیل شما
 • گواهی مهارت زبان فرانسه (اگر در دوره های آموزشی فرانسوی ثبت نام کرده باشید)
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا (50 تا 100 یورو)
 • گواهی وضعیت مدنی (در صورت وجود)

 

مدت زمان دریافت ویزا چقدر است؟

حتماً برای درخواست ویزای خود زمان بیشتری در نظر بگیرید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می توانید درخواست خود را برای VLS-TS فرانسه شروع کنید. شما باید حداقل 3 ماه قبل از شروع برنامه مدرک دانشگاهی خود درخواست دهید. پس از درخواست، می توانید انتظار داشته باشید که حدود 1 تا 60 روز برای تصمیم گیری باید صبر کنید.

 

چقدر باید برای ویزای دانشجویی بپردازم؟

برای درخواست VLS-TS فرانسه، باید 99 یورو نیز پرداخت کنید. بسته به شرایط شما، مقامات فرانسوی به شما اجازه می دهند این هزینه را به صورت آنلاین، در محل در مرکز درخواست ویزا در ایران یا از طریق حواله بانکی پرداخت کنید. دانشجویان ایرانی برای ویزای فرانسه نیازی به دریافت بیمه درمانی نخواهند داشت.برای ارسال مدارک خود به سفارت، هزینه پردازش اضافی برای مرکز درخواست ویزا از شما دریافت می شود که این هزینه50 یورو است.

 

اقدامات اصلی برای ویزای دانشجویی فرانسه چیست؟

دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای تحصیلی که به آنها امکان تحصیل در فرانسه را می دهد باید چه کاری انجام دهند:
می توانید یک حساب آنلاین در Campus France ایجاد کنید، اسناد ویزا را به صورت آنلاین آپلود کنید و هزینه درخواست را بپردازید. همچنین برای توضیح برنامه های تحصیلی خود در فرانسه باید در یکی از مکان های Campus France در ایران در مصاحبه شرکت کنید. Campus France پیشنهاد اولیه را برای دانشگاه مورد نظر و کنسولگری فرانسه ارسال می کند. آنها پرونده شما را تجزیه و تحلیل می کنند و تصمیم خود را اعلام می کنند. اگر می خواهید برای یک دانشگاه فرانسوی که بخشی از Campus France نیست درخواست دهید، باید مستقیماً با دانشگاه تماس بگیرید.دانشجویان ایرانی ممکن است در طول فرآیند درخواست ویزا مجبور به ارائه مشخصات بیومتریک شوند. بیومتریک شما اساساً یک شناسه اضافی (مانند اثر انگشت و تصاویر) است که کشورها برای اهداف امنیتی استفاده می کنند.
VLS-TS فرانسه تا 3 ماه یا بیشتر معتبر است. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیلی خود بمانید، ممکن است نیاز به تمدید ویزای خود در هر سال داشته باشید. اگر می خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در فرانسه بمانید، باید برای ویزای دیگری یا تمدید ویزا از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.

 

چگونه برای ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنیم؟

فرآیندهای مختلف درخواست برای ویزای دانشجویی بر اساس آنچه در فرانسه تحصیل خواهید کرد و مدت زمانی که می خواهید برای تکمیل تحصیلات خود در فرانسه زندگی کنید اعمال می شود. این می تواند برای دانشجویانی که برای مدرک درخواست می کنند، دوره کوتاهی را می گذرانند یا برای تحصیل زبان فرانسه در فرانسه ثبت نام می کنند، اعمال شود. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

 

1. برای یک دانشگاه فرانسه اقدام کنید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کدام دانشگاه می خواهید در فرانسه تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در یک دانشگاه فرانسه، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت خواهید. برخی از دانشگاه های بزرگ فرانسه که ما توصیه می کنیم:
انستیتو پلی تکنیک پاریس
مدرسه بازرگانی KEDGE
مدرسه بازرگانی املیون
HEC پاریس
مدرسه کسب و کار ESCP
ESIEE پاریس

 


۲- نوع ویزا را برای تحصیل در فرانسه بیابید

 • ویزای دانشجویی کوتاه مدت برای تحصیلات کمتر از 3 ماه. این نوع ویزا عمدتاً برای برنامه های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره های زبان است. برای این نوع ویزا شما نیازی به اجازه اقامت نخواهید داشت و پس از انقضا می توانید برای یک مجوز جدید درخواست دهید.
 • ویزای موقت اقامت طولانی مدت  برای مطالعاتی که تکمیل آنها 3 تا 6 ماه طول می کشد.
 • ویزای طولانی سفر (ویزای اقامت طولانی مدت) برای مطالعاتی که بیش از 6 ماه طول می کشد و همچنین برای تمدید مدت اقامت پس از انقضای این ویزای طولانی مدت (یک سال) باید برای اجازه اقامت اقدام کنید.

تحصیل در فرانسه 3

ویزای دانشجویی شینگن (مدت کوتاه)

اگر دوره شما فقط سه ماه طول می کشد، باید برای ویزای تحصیلی شینگن یا ویزای اقامت کوتاه مدت درخواست دهید.

 

ویزای طولانی مدت موقت فرانسه

Visa de long séjour temporaire pour études یک ویزای موقت دانشجویی فرانسه است. این به دارنده این امکان را می دهد که برای اهداف تحصیلی به مدت شش ماه در فرانسه تحصیل کنند.

 

ویزای طولانی مدت فرانسه

ویزای طولانی مدت با نام ویزا برای سفر طولانی مدت نیز شناخته می شود. اگر می خواهید بیش از شش ماه برای تحصیل در فرانسه بمانید، باید برای این ویزا اقدام کنید.

 

3. زمان و مکان درخواست ویزای دانشجویی

شما می توانید ویزای دانشجویی را یا در کنسولگری فرانسه در کشور خود یا از طریق   Campus France موسسه ای که آموزش عالی در فرانسه را ترویج می کند، دارای دفتر محلی تقریباً در تمام کشورهای جهان) دریافت کنید.
به سادگی این مراحل را دنبال کنید:

 • از طریق وب سایت رسمی کنسولگری فرانسه در منطقه خود، یک مصاحبه یا قرار ملاقات حضوری تعیین کنید
 • سعی کنید تاریخ ملاقات را حداقل 90 روز قبل از رفتن به فرانسه تعیین کنید
 • پرداخت هزینه پردازش ویزا: 50 تا 100 یورو بسته به ملیت شما
 • برای دریافت ویزا صبر کنید. زمان پردازش بستگی به ملیت شما، تعداد دانشجویانی که در حال حاضر برای ویزا درخواست می کنند و غیره دارد. هرچه زودتر برنامه را شروع کنید بهتر است

 

4. الزامات زبان برای تحصیل در فرانسه

هنگامی که برای یک دانشگاه در فرانسه درخواست می دهید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تسلط به زبان فرانسه، اگر برای مدارک تحصیلی فرانسوی درخواست می دهید (آزمون های پذیرفته شده عبارتند از: DELF/DALF
 • تسلط به زبان انگلیسی، اگر برای مدارک تحصیلی انگلیسی درخواست می دهید (آزمون های پذیرفته شده عبارتند از: IELTS، TOEFL، PTE Academic یاC1 Advanced

 

5. اجازه اقامت در فرانسه

در طول سال اول تحصیل، تنها به ویزای دانشجویی طولانی مدت به عنوان مدرکی برای اثبات وضعیت اقامت خود نیاز دارید. در عرض یک ماه پس از ورود خود به فرانسه، باید در اداره محلی مهاجرت و ادغام فرانسه  OFII ثبت نام کنید و برای تأیید اعتبار ویزای خود یک معاینه پزشکی انجام دهید. اگر قصد دارید بیش از یک سال بمانید، از سال دوم تحصیل، باید برای Carte de Séjour (CDS) یا 'titre de séjour'، یک مجوز اقامت رسمی در فرانسه درخواست دهید.

 

6. کار در فرانسه به عنوان دانشجوی بین المللی

تمامی دانشجویان بین المللی در طول تحصیل تحت چند شرایط مجاز به استخدام هستند. از نظر قانونی، شما فقط مجاز به کار پاره وقت (حدود 60 درصد از اشتغال تمام وقت برای یک سال) و تنها در صورت داشتن مجوز اقامت معتبر هستید. هنگامی که برای شغلی درخواست می کنید، حتما به کارفرمای خود اطلاع دهید که دانشجوی خارجی هستید تا آنها فقط درخواست شما را برای یک موقعیت نیمه وقت بررسی کنند. همچنین ممکن است فرصت های کاری در دانشگاه خود پیدا کنید، و اگر واقعاً نمی خواهید کار بر تحصیل شما تأثیر بگذارد، می توانید این پیشنهادات را فقط در طول تعطیلات بین ترم ها دریافت کنید.

 

شما می توانید برای ویزای دانشجویی فرانسه از طریق پردیس فرانسه یا در کنسولگری فرانسه در منطقه خود درخواست دهید.

 

مصاحبه سفارت فرانسه

هنگامی که مدرک خود را ارسال کردید، باید طبق برنامه برای مصاحبه اماده شوید.سوالات کاملا با تصمیم شما برای تحصیل در دانشگاه فرانسه مرتبط است. در اینجا برخی از سوالات مصاحبه که ممکن است پرسیده شود:

 • اسم شما چیست؟
 • مدرک تحصیلی شما چیست؟
 • چرا فرانسه مقصد تحصیل شما در خارج از کشور است؟
 • در کدام موسسه یا مدرسه یا کالج قصد تحصیل دارید؟
 • چه رشته ای را می خواهید بخوانید؟ 

 

زمان پردازش ویزای دانشجویی فرانسه

زمان عادی پردازش ویزای دانشجویی برای فرانسه سه هفته است. بنابراین باید مطابق با آن عمل کنید و در اسرع وقت با توجه به تاریخ شروع کلاس های خود در فرانسه درخواست دهید.

 

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

شما باید مدارکی دال بر وجود بودجه کافی برای زندگی در فرانسه در طول تحصیل خود ارائه دهید. می‌توان آن را با کمک صورت‌حساب بانکی، یا اعلان تأمین مالی از طریق وام، نامه ضامن، بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه ارائه کرد. به گفته کمیسیون اروپا، در صورتی که مدرکی مبنی بر اقامت شما در فرانسه وجود نداشته باشد، دانشجویان بین المللی باید قادر به پرداخت روزانه 120 یورو باشند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی مهاجرت تحصیلی به فرانسه و شرایط پذیرش از دانشگاه های این کشور و تحصیل در فرانسه می توانید با شماره های موسسه بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی رایگان تلفنی با مشاورین متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :