تحصیل در نروژ

9 / 10
از 10 کاربر

سیستم آموزشی نروژ با سطح بالای امکانات آموزشی همراه است و همچنین رایگان بودن تحصیل در این کشور باعث میشد همه ساله تعداد بسیار زیادی از افراد از ملیت های مختلف خواستار ادامه تحصیل در مقاطع  مختلف تحصیلی در این کشور باشند. با توجه تغییر قوانین از سال 2024 تحصیل در دانشگاه‌های نروژ هزینه دار خواهد بود

تحصیل در نروژ

در واقع نروژ یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و جزو کشورهای اسکاندیناوی می باشد و بالغ بر پنج مییون نفر جمعیت دارد. نروژ به دلیل استانداردهای زندگی عالی و شرایط کاری مناسب و همچنین داشتن دانشگاه های معتبر مقصد انتخابی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است.

 

بهترین دانشگاه های نروژ

دانشگاه اسلو

زمان تاسیس دانشگاه دولتی اسلو به سال 1811 میلادی برمی گردد و در حال حاضر بیش از 25 هزار دانشجو ر این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند دانشگاه اسلو از سطح بسار بالای آموزشی برخوردار است، این دانشگاه در بین دانشگاه های نروژ رتبه اول و در رتبه بندی جهانی در رتبه 113 قرار دارد. از جمله رشته های پر طرفدار دانشگاه اسلو می توان به: ریاضیات, علوم طبیعی,  علوم اجتماعی, داروسازی, دندانپزشکی و حقوق اشاره کرد.

از نکات حائز اهمیت این است که مقطع کارشناسی در این دانشگاه فقط به زبان نروژی است ولی در مقطع ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دانشگاه برگن

دانشگاه برگن واقع در شهر برگن نروژ است و فعالیت علمی خود را در 1825 آغاز کرده است و در حال بیش از 1200 کارمند در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

دانشگاه برگن در مقطع کارشناسی هیچ درسی را به زبان انگلیسی ارائه نمی دهد و متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی  می بایستی به زبان نروژی تسلط داشته باشند. 

دانشگاه برگن یکی از هشت دانشگاه برتر در نروژ است و در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد.

دانشگاه واقع در شهر برگن نروژ است و فعالیت علمی خود را در 1825 آغاز کرده است و در حال بیش از 1200 کارمند در این دانشگاه مشغول به کار هستند. دانشگاه برگن دارای 6 دانشکده می باشد که این دانشکده ها عبارتند از:

دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده روانشناسی، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

 

شرایط تحصیل در نروژ

یکی از راه های ورود به نروژ  مهاجرت تحصیلی میباشد و در گذشته یکی از دلایلی که باعث می‌شد بسیاری از افراد نروژ را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند این بود که تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رایگان بود و دانشگاه صرفا برای ثبت نام هزینه ای در حدود 600 کرون را از دانشجویان دریافت می‌کردند. در حال حاضر شهریه‌ی سالانه‌ای که لازم است دانشجویان برای تحصیل پرداخت کنند از 12,000 یورو شروع میشود. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد شهریه‌ها و هزینه تحصیل در نروژ بر روی لینک کلیک کنید

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ و تحصیل در نروژ  ارائه مدرک دیپلم 12 ساله الزامی است و تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی در کشور نروژ فقط به زبان اصلی امکان پذیر است و متقاضیان بایستی مدرک زبان نروژی در حد b2 را ارائه دهند.

برای تحصیل در نروز در  مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان نروژی و انگلیسی امکان پذیر است و در صورتی که دانشجو قصد تحصیل در نروز  به زبان انگلیسی را داشته باشد ارائه مدرک آیلتس 6.5 و دارا بودن معدل بالای 16 از الزامات می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال طول میکشد. دوره‌ی کارشناسی ارشد یک دوره‌ی 2 ساله میباشد و تحصیل در مقطع دکترا 3 سال زمان میبرد

 

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

مزایا

 • امکان کار به صورت نیمه وقت در حین تحصیل در نروژ
 • معتبر بودن تمامی دانشگاه های نروژ از نظر وزارت علوم

معایب

 • یکی از عیوب انتخاب نروژ به عنوان مقصد مهاجرتی و تحصیل  شرایط آب و هوایی نسبتا سرد در این کشور است
 • تحصیل در نروژ در  مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی امکان پذیر نیست و یادگیری زبان نروژی  در هنگام تحصیل در نروژ دشوار است
 • هزینه زندگی در این کشور تا حدودی بالا می باشد
 • هزینه تحصیل نسبت به کشورهای دیگر بالا میباشد

 

مدارک لازم جهت  اخذ ویزای تحصیلی نروژ

 • نامه پذیرش
 • گذرنامه
 • مدرک آیلتس
 • نامه تمکن مالی
 • رزومه ی شغلی و تحصیلی

 

هزینه های زندگی در نروژ

حمل و نقل

رفت و آمد در این کشور بسیار ساده است به این سبب که سیستم حمل و نقل عمومی کاملا قابل اعتماد است و فرد می تواند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به راحتی جا به جا شود. برای مثال امکان دسترسی فرد به ایستگاه اتوبوس در مدت زمان 2 تا 3 دقیقه وجود دارد. هزینه عبور و مرور ماهیانه بین 750 تا 800 کرون می باشد. اگر محل زندگی و کار فرد نزدیک باشد می تواند مبلغ زیادی از این پول را صرفه جویی نماید.

اجاره مسکن

هزینه اجاره مسکن در خارج و حومه شهر های بزرگ نروژ کمتر و مناسب تر هستندبرای مثال اجاره مسکن در شهرهای برگن و فردیکستاد کمتر از شهر اسلو است. برای مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اسلو بین 7500 تا 12500 کرون نروژ است. همچنین اجاره خانه برای افراد ببیشتر برای مثال یک آپارتمان سه خوابه در مراکز شهر ها بین 12500 تا 20000 هزار کرون نروژ می باشد.

مایحتاج روزانه

 • شیر:17.71 کرون
 • تخم مرغ 12 تایی: 38.36 کرون
 • برنج: 25.60 کرون
 • یک کیلو سیب: 27.90 کرون
 • یک کیلو گوجه فرنگی: 32.11 کرون
 • یک کیلو سیب زمینی: 18 کرون

قیمت این مایحتاج نیز حدودی هستند و این هزینه ها با توجه به تعداد و مصرف روزانه تغیییر میکند.

 

کار دانشجویان در نروژ

سیاری از دانشجویان بین المللی در نروژ هنگام تحصیل در شغل پاره وقت مشغول به کار هستند. بهتر است که به یادگیری زبان نروژی بپزدازید تا حقوق شما افزایش یابد. با این حال باید در نظر داشته باشید که به عنوان دانشجوی تمام وقت مدت زمان محدودی می توانید کار کنید. دانشجویان غیر اروپایی می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در سال اول تحصیل خود کار کنند. با تمدید مجوز تحصیل، مجوز کار نیمه وقت به طور خودکار تمدید نخواهد شد. دانشجویان برای تمدید مجوز کار باید رضایت نامه پیشرفت تحصیلی داشته باشند.یکی از بالاترین میزان حقوق و دستمزد در دنیا متعلق به کشور نروژ است. گرچه حداقل حقوق وجود ندارد به عنوان مثال، حقوق کارمندان بالای 18 سال مک دونالدز 15 دلار در ساعت است، که طی چهار ماه به 18 دلار در ساعت افزایش می یابد.

 

در صورتی که شرایط نروژ برای شما مناسب است میتوانید با تماس با راد مهاجر پروسه مهاجرت تحصیلی خود را شروع کنید. لازم به ذکر است مشاوره‌های تلفنی موسسه رایگان میباشند.

 

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :