تحصیل در هلند

9 / 10
از 5 کاربر

ویزای تحصیلی هلند را در سال 2024 با ما اخذ نمایید ( مشاوره و راهنمای جامع اخذ ویزای تحصیلی هلند )

 هلند یکی از یشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای اروپایی و عضو شینگن میباشد. بهترین راه مهاجرت به هلند از طریق ویزای تحصیلی این کشور است. مردم هلند در بین شادترین مردمان دنیا هستند و دلایل این امر شرایط خوب اقتصادی و رفاه اجتماعی میباشد

اخذ ویزای تحصیل در هلند

هلند کشوری که واقع شده در شمال اروپای غربی است و از کشورهای حوزه ی شینگن می باشد. کشور هلند جمعیتی بیش از شانزده میلیون نفر دارد و زبان رسمی مردم این کشور زبان هلندی است. کشور هلند جز کشورهای توسعه یافته و ثروتمند جهان است که به دلیل شهرهای دانشجویی با کیفیت معروف است و با کشورهای آلمان و بلژیک  همسایه است

هلند یکی از امن ترین کشورهای جهان است و بر اساس شاخص جهانی صلح در سال 2018 این کشور جز 10 کشور خوشحال دنیا می باشد. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی از بیش از 160 کشور مختلف در این کشور مشغول به تحصیل در هلند  هستند و یکی از راه های ورود به این کشور مهاجرت تحصیلی است به همین دلیل به معرفی تعدادی از دانشگاه های این کشور و شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم.

 

دانشگاه های برتر هلند

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های هلند است که در رتبه ی 55 جهانی و 15 اروپا قرار دارد. زمان تاسیس دانشگاه آمستردام به سال 1632 برمی گردد و این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی در هلند است.

در حال حاضر بیش از 30 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود 3 هزار نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که از بیش از 100 کشور مختلف هستند.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

دانشکده اقتصاد و بازرگانی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده علوم، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری

دانشگاه ماستریخت هلند

دانشگاه ماستریخت یکی از دانشگاه های دولتی هلند و یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور است. دانشگاه ماستریخت در سال 1976 تاسیس شده است و در حال حاضر بیش از 15 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این میزان بیش از 40 درصد را دانشجویان خارجی، از ملیت های مختلف تشکیل داده اند. دانشگاه ماستریخت دارای 6 دانشکده می باشد که این دانشکده ها عبارتند از:

دانشکده حقوق، دانشکده تجارت و اقتصاد، دانشکده روانشناسی، دانشکده هنر و علوم اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم اجتماعی

 

شرایط تحصیل در هلند

همانطور که کمی اشاره شد کشور هلند به عنوان یکی از کشورهای حوزه ی شینگن و دارا بودن دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا انتخاب بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در سراسر دنیا می باشد

از شرایط تحصیل در هلند در  مقطع کارشناسی ارائه مدرک 12 ساله تحصیلی با معدل بالای 12 است و با توجه به این که اکثر رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان اصلی ارائه می شوند، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح b2 الزامی است و در صورتی که دانشجو بتواند در دانشگاهی به زبان انگلیسی پذیرش بگیرد ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 الزامی است.

برای تحصیل در هلند درمقطع کارشناسی ارشد از آنجا که تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 الزامی است.

برای تحصیل در هلند در مقطع دکتری ارائه یک رزومه قوی و داشتن مدرک زبان با نمره حداقل 7 لازم می باشد.

 

مدت زمان و هزینه ی تحصیل در هلند

مدت زمان تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی یک دوره ی 4 ساله است و هزینه ی تحصیل در هلند در  این دوره سالیانه بین 8 تا 10 هزار یورو می باشد.

مدت زمان تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ی 2 ساله است و هزینه تحصیل در هلند در این دوره به طور میانگین سالیانه چیزی در حدود 11 تا 15 هزار یورو است.

مدت زمان تحصیل در هلند در مقطع دکتری یک دوره ی 4 یا 5 است و در صورتی که دانشجو با یک رزومه ی موفق به اخذ بورسیه گردد به صورت ماهیانه حقوقی در حدود 2 هزار یورو دریافت می کند.

 

مزایا و معایب تحصیل در هلند

مزایا

 • امکان انجام کار نیمه وقت در حین تحصیل در هلند 
 • امکان تحصیل  در هلند به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد
 • دانشگاه های هلند مورد تایید وزارت علوم هستند و کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند
 • هزینه ی تحصیل در هلند  در قیاس با کشورهای انگلیسی زبان بسیار به صرفه تر است

معایب

 • هزینه زندگی برای دانشجویان تا حدودی بالا می باشد
 • برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی دانستن زبان اصلی تا حدودی دشوار است

 

مدارک اخذ ویزای تحصیلی هلند

 • گذرنامه
 • نامه ی ادمیشن یا پذیرش تحصیلی
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک آیلتس
 • رزومه ی شغلی و تحصیلی
 • شناسنامه
 • تاییدیه پرداخت هزینه های اقامت

همانطور که میدانید هلند در میان کشورهایی قرار دارد که تعداد بسیار زیادی از افراد به دلایلی همچون استانداردهای بالای زندگی و کیفیت بالای سیستم آموزشی خواهان مهاجرت به این کشور هستند. از جمله راه های مهاجرت به این کشور می توان اخذ ویزای کاری-اخذ ویزای سرمایه گذاری- اخذ ویزای ازدواج و اخذ ویزای تحصیلی هلند اشاره کرد و از آنجا که اخذ ویزای تحصیلی یکی از مطمئن ترین روش ها می باشد و همچنین به دلیل وجود دانشگاه های معتبر بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی هلند هستند.

پس از اینکه متوجه شدید کدام کشور برای تحصیل در خارج از کشور مناسب است و هلند را انتخاب کردید، مرحله بعدی مراحل درخواست ویزا است. با این حال، درخواست ویزای دانشجویی برای هلند چندان پیچیده نیست، به خصوص که همه دانشجویان بین المللی مجبور به انجام این کار نیستند.

تحصیل در هلند 2 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هلند

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در هلند تحصیل کنید، قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی باید تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه هلند، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت خواهید کرد. قدم بعدی یافتن نزدیکترین سفارت یا کنسولگری در کشور خود و درخواست ویزای وروداست. برخی از بهترین دانشگاه های هلند را در نظر بگیرید:

 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه رادبود
 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه توئنته

 

ویزای دانشجویی در مقابل اجازه اقامت در هلند

اگر از اتحادیه اروپا EEA یا چندین کشور دیگر (استرالیا، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزیلند، کره جنوبی، ایالات متحده و شهر واتیکان) هستید، به ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت نیازی ندارید. اما اگر دانشجوی بین المللی از کشور دیگری باشید چه اتفاقی می افتد؟ بستگی به مدت اقامت/تحصیل شما دارد:

 • اگر قصد دارید 90 روز یا کمتر در هلند تحصیل کنید ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای شینگن لازم است.
 • اگر قصد دارید بیش از 90 روز در هلند تحصیل کنید، ویزای ورود  و اجازه اقامت  VVR مورد نیاز است.

 

زمان و مکان درخواست ویزای تحصیلی MVV

دانشگاه شما باید روند درخواست را شروع کند. اگر این اتفاق نیفتاد، مستقیماً با آنها تماس بگیرید. پس از تایید درخواست دانشگاه، می توانید برای ویزای ورود به سفارت یا کنسولگری محلی در کشور خود درخواست دهید. زمان رسیدگی به درخواست ویزای شما معمولاً یک ماه طول می کشد، اما این به ملیت شما و سایر عوامل بستگی دارد.


جزئیات مهم در مورد اجازه اقامت VVR

اگر در طول تحصیل تصمیم به تغییر رشته و شروع دوره جدید بگیرید، تعداد سال هایی که قبلاً تحصیل کرده اید از حداکثر مدت دوره جدید کسر می شود. قبل از انقضای مجوز اقامت خود، می توانید برای تمدید اقامت خود برای بقیه برنامه تحصیلی خود اقدام کنید.
در برخی موارد، اگر برای مثال، پیشرفت کافی در عملکرد تحصیلی خود نداشته باشید (حداقل 50 درصد واحدهای مورد نیاز در هر سال تحصیلی) در برخی موارد، می توان مجوز اقامت را پس گرفت.
اگر تحصیلات خود را متوقف کنید، ثبت نام خود را به عنوان دانشجو خاتمه دهید، یا اگر دیگر بودجه کافی برای پوشش هزینه های زندگی خود ندارید، دانشگاه موظف است به خدمات مهاجرت و تابعیت هلند IND اطلاع دهد. این ممکن است منجر به لغو ویزا/مجوز اقامت شما توسط IND شود.


الزامات زبان برای تحصیل در هلند

قبل از اینکه بتوانید در هر مقطع تحصیلی در هلند تحصیل کنید، حداقل سطح مهارت زبان انگلیسی لازم است، نه تنها برای برنامه های آموزش داده شده به زبان انگلیسی، بلکه گاهی اوقات برای آنهایی که به زبان هلندی نیز تدریس می شوند. آزمون های اصلی پذیرفته شده انگلیسی عبارتند از:

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE آکادمیک
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی هلند:
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • شناسنامه
 • ریز نمرات تحصیلی
 • نامه رسمی از موسسه آکادمیک در هلند
 • مدرک مالی برای کل دوره تحصیل (حدود 870 یورو در ماه)
 • بیمه مسافرتی و سلامت
 • هزینه درخواست ویزا (174 یورو)
 • فتوکپی تمام مدارک اصلی
 • اطلاعات بیومتریک

 

اجازه اقامت در هلند

معمولاً دانشگاه ها از طرف شما برای اجازه اقامت  VVR درخواست می کنند، اما هزینه این خدمات را دریافت می کنند. مجوز اقامت نقش ویزای تحصیلی را دارد و به شما اجازه می دهد تا تمام مدت برنامه تحصیلی خود را در کشور بمانید. پس از ورود به هلند، باید در پایگاه داده های سوابق شخصی شهرداری BPR در شهرداری محل زندگی خود ثبت نام کنید.

 

کار همزمان با تحصیل در هلند

اگر می خواهید در حین ادامه تحصیل در هلند کار کنید، بسته به ملیت خود ممکن است به مجوز کار نیاز داشته باشید. شهروندان اتحادیه اروپا EEA به جز کرواسی، سوئیس و ژاپن نیازی به مجوز کار ندارند و محدودیتی در تعداد ساعات کار ندارند. شهروندان کرواسی و سایر کشورها به مجوز کار نیاز دارند و فقط کارفرما یا آژانس کار می تواند از طرف آنها برای مجوز کار درخواست دهد. دانشجویان بین المللی مجاز به کار تا 10 ساعت در هفته یا تمام وقت فقط در ماه های تابستان هستند. محدودیت های کاری در این کشور به صورت زیر است:
شما فقط مجاز به کار حداکثر 16 ساعت در هفته هستید.
شما می توانید تمام وقت فقط در ماه های ژوئن، جولای و آگوست (کار فصلی) انجام دهید.
شما باید از طرف کارفرما مجوز کار داشته باشید.
اگر در حال گذراندن دوره کارآموزی به عنوان بخشی از دوره خود هستید، نیازی به مجوز کار ندارید. اما کارفرمای شما باید با شما و دانشگاهتان قرارداد کارآموزی امضا کند.
اگر می خواهید در طول تحصیل خود در هلند کار کنید، موارد دیگری که باید در نظر داشته باشید:

برای پرداخت، باید یک شماره خدمات شهروندی داشته باشید. این شماره را پس از ثبت نام در شهرداری محلی دریافت خواهید کرد.
باید مالیات بر درآمد را ثبت و پرداخت کنید. اگر در هلند زندگی می کنید و درآمد دریافت می کنید، مقیم محسوب می شوید و باید مالیات بپردازید. حتی کمک هزینه تحصیلی / بورس تحصیلی شما می تواند به عنوان درآمد در نظر گرفته شود.

 

در صورتی که در انتخاب مقصد خود برای مهاجرت و تحصیل شک دارید، میتوانید از مشاوره‌های رایگان راد مهاجر استفاده کنید و با توجه به شرایطتون مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :