کار در آلمان

9 / 10
از 5 کاربر

بهترین شرایط را پس از اخذ ویزای کار آلمان خواهید داشت (مهاجرت کاری به آلمان در سال 2024 با موسسه راد مهاجر)

کشور آلمان به دلیل دستمزد و امنیت شغلی بالا یکی از اولین گزینه‌های هر مهاجری است. اگر به فکر آینده‌ی خودتون و خانوادتون هستین آلمان میتواند مقصد مناسبی برای شما باشد

کار در آلمان

آلمان یک انتخاب عالی برای مهاجرانی است که به دنبال پیشرفت شغلی هستند.در این مقاله، اطلاعات مفیدی برای هرکسی که مایل به کار و زندگی در آلمان،جستجوی کار، درخواست ویزا، اجازه کار و اقامت است را خواهید یافت.چرا که اخذ ویزای کاری آلمان از متداولترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد. شما می توانید در آلمان زندگی و کار کنید، حتی اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، مشروط بر اینکه معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشید. برای اینکه بتوانید به طور قانونی در آنجا زندگی و کار کنید، باید مجوز کار و اقامت آلمان داشته باشید. لازم نیست برای اجازه کار آلمان جداگانه از اجازه اقامت درخواست دهید. شما هر دو را از طریق یک درخواست در اداره مهاجرت آلمان دریافت می کنید. اکثر کارگران غیر اتحادیه اروپا نیز باید از سفارت یا کنسولگری آلمان در خارج از کشور ویزا بگیرند.

 

دسته بندی مجوزهای کار در آلمان

انواع مختلفی از مجوزهای کار آلمان بر اساس شرایط و نوع شغل شما وجود دارد:
- مجوز کار عمومی: اگر شغلی در آلمان پیدا کرده اید که توسط یک تبعه اتحادیه اروپا نمی تواند انجام شود، می توانید برای این نوع مجوز کار آلمان درخواست دهید. تا زمانی که برای این کار واجد شرایط هستید، نیازی به داشتن مهارت های خارق العاده ندارید.
- مجوز کار با مهارت بالا: اگر کارگر بسیار ماهر و با تجربه زیاد و درآمد بالا هستید می توانید برای این نوع مجوز کار اقدام کنید.
- مجوز کار برای فریلنسرها: اگر فریلنسر یا خوداشتغال هستید می توانید برای این نوع مجوز درخواست دهید.

 

کارگران خارجی واجد شرایط در آلمان

هر کسی که در آلمان کار پیدا می کند می تواند برای مجوز کار آلمان درخواست دهد، اما روند درخواست و الزامات بسته به اینکه از کجا آمده اید متفاوت است. بسته به ملیت، سه دسته واجد شرایط وجود دارد:

 

 • اتحادیه اروپا/ سوئیس
 • ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی
 • سایر اتباع غیر اتحادیه اروپا

که در این قسمت ما به توضیح درباره شرایط کار برای افراد خارج از اتحادیه روپا می پردازیم:
اگر از کشور دیگری غیر اتحادیه اروپا هستید (خارج از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی) پس درخواست مجوز کار کمی پیچیده تر است. شما باید:

 • در مرحله اول باید کار و شغل مورد نظر را بیابید
 • از سفارت آلمان برای دریافت ویزای کاری برای مقاصد کاری اقدام کنید
 • پس از ورود به آلمان برای اجازه کار و اقامت درخواست دهید

کاری که نمی توانید انجام دهید این است که با ویزای شینگن یا از طریق توافق نامه بدون ویزا وارد آلمان شوید و برای مجوز کار درخواست دهید. درخواست شما بلافاصله رد خواهد شد. شما باید به اداره مهاجرت ثابت کنید که با هدف اشتغال و نه گردشگری وارد آلمان شده اید.


درخواست برای اجازه کار و اقامت آلمان

پس از ورود به آلمان در اداره مهاجرت آلمان Ausländerbehördeباید برای یک مجوز کار و اقامت درخواست دهید. همچنین اکثر افراد برای ورود به این کشور نیاز به ویزای سفارت آلمان دارند. روند درخواست به شرح زیر است:

 

 • برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار در سفارت آلمان اقدام کنید
 • آدرس محل زندگی خود را در اداره ثبت نام شهروندان محلی ثبت کنید
 • بیمه سلامت بگیرید
 • یک قرار ملاقات از اداره مهاجرت آلمان بگیرید
 • رخواست اجازه کار و اقامت را به اداره مهاجرت آلمان ارسال کنید

در ادامه به توضیح در مورد هر یک مواد عنوان شده می پردازیم.


1. درخواست ویزا در سفارت آلمان

شما می توانید برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار آلمان درخواست دهید. نوع ویزای مورد نظر شما بستگی به این دارد که آیا پیشنهاد شغلی دارید یا خیر:
- اگر قبلاً یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت در آلمان دارید و می خواهید برای دریافت مجوز کار و اقامت وارد کشور شوید، برای ویزای کار درخواست می دهید
- اگر می خواهید به آلمان بروید و کار پیدا کنید، برای ویزای جستجوی کار درخواست می دهید. مدت اعتبار آن شش ماه است و در این مدت باید به دنبال کار بگردید. پس از یافتن شغل، می توانید درخواست خود را برای اجازه کار و اقامت ارسال کنید.
ویزای کاری به عنوان ویزای بلند مدت شناخته می شود. شما باید به مقامات اطلاع دهید که به منظور اقامت و کار در آلمان سفر می کنید و قبل از انقضای ویزا، باید درخواست اجازه اقامت را ارسال کنید.همه افراد باید برای کاریابی / جستجوی کار در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود برای ویزا درخواست دهند.


2. ثبت آدرس زندگی در آلمان

پس از یافتن محل اقامت در آلمان و نقل مکان، باید به اداره ثبت نام محلی Bürgeramt بروید و آدرس خود را ثبت کنید. این فرایند به شرح زیر است:
- با Bürgeramt محلی تماس بگیرید و یک قرار ملاقات بگیرید. اگر مطمئن نیستید که کجاست یا چگونه می توانید با آن تماس بگیرید، به سادگی "Bürgeramt + نام شهر خود" را به صورت آنلاین جستجو کنید.
- تکمیل فرم ثبت نام
- اجاره نامه

 

3- گرفتن بیمه سلامت

پس از دریافت اجازه اقامت برای کار، می توانید در بیمه درمانی قانونی آلمان ثبت نام کنید. با این حال، هنگام ارسال درخواست همچنان به نوعی بیمه نیاز دارید. از آنجایی که اگر هنوز مجوز اقامت مناسب نداشته باشید، بیمه‌گران سلامت عمومی احتمالاً پوشش شما را نمی‌پذیرند، بهترین گزینه شما در این زمان این است که یک طرح بیمه از یک شرکت خصوصی دریافت کنید.

 

4. گرفتن وقت ملاقات از اداره مهاجرت آلمان

پس از ثبت آدرس و دریافت بیمه درمانی، باید از اداره مهاجرت آلمان وقت بگیرید. دفاتر مختلف بر اساس منطقه وجود دارد، بنابراین فقط وب سایت دفتری را که باید به آن مراجعه کنید پیدا کنید و دستورالعمل های رزرو وقت را دنبال کنید. پس از رزرو وقت، معمولاً یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد که شامل تاریخ و ساعت قرار، آدرس و همچنین شماره قرار است.

 

5. درخواست اجازه کار و اقامت را به اداره مهاجرت آلمان ارسال کنید

هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید، می توانید درخواست تکمیل شده خود را در تاریخ قرار ملاقات خود به اداره مهاجرت ارسال کنید. مانند تمام مسائل اداری، ممکن است مجبور باشید مدتی صبر کنید تا با شماره شما تماس گرفته شود.از لحظه ارسال درخواست، چند هفته طول می کشد تا پاسخ را دریافت کنید. اگر مدت زمان انتظار بیشتر از اعتبار ویزای ورودی شما باشد، مشکلی نیست زیرا این واقعیت که منتظر تصمیم هستید اقامت شما را قانونی می کند.

 

مالیات در آلمان

پس از دریافت مجوز کار آلمان و شروع کار، باید مالیات بر درآمد بپردازید. نرخ مالیات بر درآمد در آلمان از 14٪ شروع می شود تا حداکثر 45٪، بر اساس میزان درآمد شما. اگر درآمد شما کمتر از 9744 یورو در سال باشد، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستید.

 

آنچه برای درخواست کار در آلمان نیاز دارید

شما معمولاً می توانید برای کار به صورت آنلاین، از طریق پورتال درخواست یا با ارسال رزومه و سایر مدارک مورد نیاز از طریق ایمیل اقدام کنید. مدارکی که ممکن است از شما خواسته شود شامل موارد زیر است:

 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری
 • گواهی های تحصیلی
 • حضور در مصاحبه شغلی

اگر درخواست شما کارفرمادر آلمان را تحت تاثیر قرار دهد، احتمالا باید در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید. مصاحبه شغلی فرصتی است که شما می توانید تأثیر خوبی بگذارید و ثابت کنید که یک دارایی مهم برای شرکت خواهید بود. اطمینان حاصل کنید که پاسخ های شما با اطلاعات ارائه شده در درخواست شما سازگار است. در برخی موارد شرکت های آلمانی هزینه مصاحبه شما را پرداخت می کنند. در صورتی که نمی توانید به صورت فیزیکی در مصاحبه شرکت کنید مثلاً در کشور خود هستید باید با شرکت تماس بگیرید و درخواست مصاحبه تلفنی یا مجازی کنید. اگر شرکت به حضور فیزیکی شما نیاز دارد، بپرسید که آیا هزینه های سفر و اقامت شما را پوشش می دهد یا خیر.

 

برای درخواست موفقیت آمیز برای مجوز کار آلمان به یک قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری با اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • نام و آدرس شما
 • نام و آدرس کارفرمای شما
 • مدت زمان اعتبار قرارداد
 • مدت زمان دوره آزمایشی
 • جایی که کار خواهید کرد آیا در طول مدت قرارداد در یک مکان کار خواهید کرد یا به مکان های کاری مختلف نقل مکان خواهید کرد؟
 • حقوق شما، از جمله زمان دریافت حقوق، پرداخت اضافه کاری، پرداخت آخر هفته و پرداخت تعطیلات
 • ساعت کاری شما

 

شرایط اقتصادی کشور آلمان

صنعت گردشگری یکی از زمینه های مهم موثر در اقتصاد این کشور محسوب میشود اما در  برای این کشور عامل نخست پیشرفت اقتصادی نیست لذا با این حال آلمان دارای یک بازار اقتصادی و اجتماعی با نیروی کار مجرب، موجودی سرمایه ای بالا، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است.(کار در آلمان) کشور آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپا محسوب می شود لازم به توجه است که کشور آلمان جزو چهار تولیدکننده ی برتر دنیا در سال ۲۰۰۹ است.از بین 500 شرکت بزرگ دنیا از لحاظ سرمایه ای 37 شرکت بزرگ دنیا در آلمان قرار دارند.

کشور آلمان در رتبه ی چهارم جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و بزرگترین صادر کننده ی کالا در جهان نیز محسوب میشود. آلمان با توجه به قرار گیری در مرکز قاره ی اروپا و موقعیت جغرافیایی بسیار خوب یک مرکز حمل و نقل بین المللی برای این قاره محسوب می شود. شبکه ی جاده ای کشور آلمان استاندارد بوده و همچنین از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.

به طور میانگین نرخ بیکاری در کشور آلمان 6.7 درصد است و این امر باعث شده که کشور آلمان با کمبودهایی در زمینه ی نیروی کار مواجه شود. سالانه بسیاری از افراد از کشور های مختلف با اخذ ویزای کاری کشور آلمان مشغول به کار در آلمان می شوند.

در ادامه مطلب به شرح روش های اخذ ویزای کاری کشور آلمان (کار در آلمان) می پردازیم.

 

مشاغل مورد نیاز کشور آلمان

در سالهای اخیر رکود اقتصادی  گریبان گیر کشور های اروپایی زیادی بوده است ولی کشور آلمان مستثنی از این رکود اقتصادی بوده و با کمبود نیروی کار جوان و با مهارت در رشته های تحصیلی و کاری(کار در آلمان)  مختلف مثلا در رشته های برق، الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک، صنایع، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان ،پرستاران، دارو سازان و ... است.

این موضوع به این معنی است که این افراد از شانس بالاتری در زمینه ی اخذ ویزای کاری کشور آلمان برخوردار هستند (کار در آلمان) و با ریسک کمتری میتوانند برای اخذ ویزای کاری این کشور اروپایی اقدام کنند.

 

روش های اخذ ویزای کاری کشور آلمان

اخذ  Blue card آلمان

مزایای اخذ ویزای Blue card:

یکی از راه های اخذ اجازه ی ورود به کشور آلمان برای افراد متخصص Blue card این کشور است.

این نوع ویزا برای افراد دارای تخصص و با مهارت  است تا بتوانند به راحتی در اتحادیه ی اروپا به جزکشور های ایرلند، دانمارک و انگلستان کار و زندگی کنند.(کار در آلمان)

شخص با داشتن blue card کشور آلمان و مدرک B2 زبان آلمانی بسیار زودتر از مدت زمان تعیین شده یعنی مثلا 3 سال، اقامت دائم کشور آلمان را میتواند اخذ بنماید.

شرایط اخذ Blue card  کشور آلمان به شرح زیر است:

1-  شخص باید فارق التحصیل از دانشگاهی معتبر باشد یعنی دانشگاهی که مورد تایید کشور آلمان است.

2-  شخص متقاضی باید قرار داد کاری معتبر از یک شرکت آلمانی را داشته باشد، لازم به ذکر است که این نوع ویزا را نمیتوان بدون داشتن قرار داد کاری معتبر با کمپانی های آلمانی اخذ نمود.

3-  حقوق شخص حتما باید در قرار داد کاری او ذکر شده باشد که این مبلغ سالی حداقل 50.800 یورو می باشد.

یکی از نکات مهم در زمینه ی اخذ ویزای کاری کشور آلمان و کار در آلمان دانستن و تسلط زبان آلمانی است، این به این منظور است آنقدر که زبان آلمانی از اهمیت بالایی در این کشور برخوردار است داشتن مدرک IELTS یا TOFEL مورد اهمیت نمی باشد و این موضوع بع این دلیل است که کشور آلمان هیچگاه مستعمره ی انگلستان نبوه است.

لازم به ذکر است که داشتن مدرک زبان انگلیسی می تواند در امر گرفتن ویزای کاری کمک کننده باشد ولی داشتن مدرک زبان آلمانی لازم و ضروری است.(کار در آلمان)

 ویزای جستجوی کار یا Job seeker

کشور آلمان صرفا فقط یک کشور زیبا با جاذبه های دیدنی بسیار زیاد نیست بلکه کشوری با درصد رشد اقتصادی بالا و نرخ بیکاری  بسیار کم می باشد که توجه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند به خود جلب کرده است.(کار در آلمان)

کشور آلمان یکی از کشور هایی است که به دنبال نیرو ی کار جوان و با مهارت و تخصص برای شغل هایی با موقعیت اجتماعی خوب و حقوق نسبتا بالا می باشد و همه ی افراد جوان و با مهارت و تخصص را به بازدید و یا کار در این کشور دعوت می کند تا بتواند از میان آنها افرادی که علاقه به کار در آلمان را دارند جذب کند.

بنابراین اگر شما تصمیم به کار کردن در کشور آلمان گرفته اید اولین چیزی که به آن احتیاج خواهید داشت ویزای جستجوی کار کشور آلمان می باشد. ویزای جستجوی کار در  آلمان یک ویزای طولانی مدت محسوب میشود که به فرد اجازه میدهد تا در مدت 6 ماه اقامت در کشور آلمان کار پیدا کنند.

اگر فرد در پایان این 6 ماه شغل مورد نظر خود را پیدا کردن ویزای او به ویزای کاری آلمان یا همان اجازه ی کار در آلمان تغییر پیدا می کند و شخص مجاز به کار و زندگی در این کشور خواهد بود.

لازم به ذکر است که این نوع ویزا به شخص بلافاصله اجازه ی کار در آلمان را نمیدهد بلکه فرد فقط مجاز به بازدید از کشور و پیدا کردن شغل در آلمان است.

شخص متقاضی برای اخذ ویزای جستجوی کار در  آلمان باید مراحل زیر را طی کند:

1- شخص باید واجد شرایط گرفتن ویزای جستجوی کار در  آلمان باشد.

2- جمع آوری تمامی مدارک مورد نیاز برای کار در آلمان

3- فرم درخواست ویزا را تکمیل و وقت سفارت را رزرو کنید.

شرایط مورد نیازبرای متقاضیان ویزای جستجوی کار در  آلمان به شرح زیر است : داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از دانشگاه های آلمان یا دانشگاه های مورد تایید کشور آلمان در ایران - داشتن حداقل 5 سال سابقه ی کاری در زمینه ی مرتبط با رشته ی تحصیلی – ثابت کردن داشتن تمکن مالی برای زندگی در مدت پیدا کردن کار در  آلمان

یکی دیگر از راه های ورود به کشور آلمان و کار در آلمان این است که شخص متقاضی کار در این کشور از طریق ویزای تحصیلی این کشور وارد آلمان شود. کشور آلمان به افراد مشغول به تحصیل در این کشور اجازه ی کار پاره وقت به افراد را می دهد و شخص میتواند حین تحصیل به کار در آلمان مشغول شود. لازم به ذکر است که افراد بلافاصله پس از اتمام تحصیل خود با پیدا کردن شغل مورد نظر خود میتوانند به انجام کار تمام وقت در کشور آلمان مشغول شوند. لازم توجه است که در قسمت تحصیل در آلمان در همین سایت به صورت کامل درباره ی نحوه ی اخذ پذیرش و پروسه ی انجام کار در آلمان به صورت مفصل توضیح داده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ ویزای کاری کشور آلمان و کار در آلمان می توانید با شماره های موسسه ی بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی تلفنی رایگان بهره مند شوید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :