کار در ژاپن

9 / 10
از 3 کاربر

راهنمای کامل شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ژاپن با راد مهاجر (مشاوره رایگان اخذ اقامت و مهاجرت کاری به ژاپن در سال 2024)

در ژاپن یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای آسیایی که از گذشته تا کنون برای ایرانیان مقصد محبوبی بوده است. انظباط بالا، کیفیت زندگی مناسب و اقتصاد قوی از مزایا و خوبی‌های کشور ژاپن است. این کشور بعد از آمریکا و چین سومین قدرت اقتصادی دنیا میباشد. اگر میخواهید با شرایط و مراحل مهاجرت و اقامت در این کشور بیشتر آشنا شوید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید

کار در ژاپن

 

مجمع الجزایر ژاپن، کشوری است که در اقیانوس آرام و در آسیای شرقی قرار دارد. کشور ژاپن یکی از ابر قدرتهای  اقتصاد جهان است که سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی نیز به حساب می آید. 

ژاپن کشوری است که با از هر طرف با آب محصور شده است و از طریق مرزهای آبی با کشورهای چین، کره ی شمالی ، کره ی جنوبی وهمچنین کشور روسیه همسایه است. ژاپن با جمعیتی بالغ بر 129 میلیون نفر، در رتبه ی 10مین کشور جهان از نظر جمعیت قرار دارد. شهر توکیو پایتخت کشور ژاپن است که حدودا 36 میلیون نفر جمعیت دارد لذا این شهر از پرجمعیت ترین پایتخت های کشور های دنیا به شمار می آید. ژاپنی ها کشورشان را با کلمه ی (نیپون کوکو) خطاب میکنند که این کلمه در زبان فارسی به معنی خاستگاه خورشید است. ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن به شدت زلزله خیز و آتش فشانی است .قلمرو کشور ژاپن از 4 جزیره به نام های هوکایدو، هونشو، شیکوکو، کیوشو تشکیل شده است. لازم به ذکر است که یوکوهاما و کوبه از مهمترین بندر های ژاپن  می باشد. براساس آخرین آمار های موجود، ترکیب نژادی جمعیت موجود در ژاپن بدین صورت است که : 98 درصد مردم ژاپنی، 0.5 درصد کره ای، 0.4 درصد چینی و بقیه افراد دارای سایر نژاد های مختلف می باشند.

مطابق با آخرین سرشماری های انجام شده 23 درصد جمعیت ژاپن را افراد بالای 65 سال تشکیل داده اند، به همین منظور ژاپن پیرترین ساختار جمعیتی جهان را داراست و لازم به ذکر است که دولت این کشور با اتخاذ سیاست هایی مبتنی بر فرزند آوری برای تغییر دادن آمار سنی شهروندان این کشور در تلاش است.مردم ژاپن به زبان ژاپنی صحبت میکنند، اگرچه این زبان کلمات مشترکی با زبان چینی دارد اما با این وجود با زبان چینی هم ریشه نیست. ژاپن ترکیب متفاوتی از ساختار مدرن و سنتی است به گونه ای که دارای معابد و ساختمان های قدیمی با پیشرفت های موجود مدرن در زمینه های مربوط به فناوری ومعماری است. ژاپن یکی از مقاصد بسیار محبوب برای گردشگران خارجی به شمار می آید. سالانه تعداد زیادی از افراد با اخذ ویزای توریستی این کشور به ژاپن سفر کرده و از جاذبه های توریستی این کشور بازدید می کنند.

 

شرایط اقتصادی کشور ژاپن

کشور ژاپن در سال 2010 3امین ابر قدرت اقتصادی جهان بعد از کشور های آمریکا و چین بوده است و در آسیا نیز دومین رتبه را در همین زمینه داراست. کشور ژاپن دارای منابع طبیعی محدودی است و اکثر مناطق و کوهستان های آن دارای خاک آتشفشانی می باشد و عملا هیچ مصرفی برای اهداف کشاورزی ندارد، اما دولت ژاپن با سرمایه گذاری در بخش های مهم صنعتی و فناوری های پیشرفته ، این کشور را به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی به دنیا معرفی کرده است.

 

مشاغل مورد نیاز کشور ژاپن

بر اساس آخرین بررسی های انجام شده توسط دولت ژاپن با هدف جبران بخشی از کمبود نیروی کاری خود در کلیه زمینه های اقتصادی و اجتماعی این کشور، قصد استخدام ۵۰۰ هزار کارگر ساده خارجی تا سال ۲۰۲۵ میلادی را دارد و این امر سبب می ‌شود تا اشخاصی که قصد مهاجرت به کشور ژاپن از طریق کار را دارند، در ابتدا اقدام به بررسی لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن کنند. البته نکته دیگری که پیش از پرداختن به موضوع لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن، دانستن آن از اهمیت بالایی برخوردار می ‌باشد موضوع کاهش جمعیت جوان این کشور و افزایش سن مردم این کشور می‌باشد.

لازم به ذکر است که افراد متقاضی کار برای کار در ژاپن میتوانند برای آگاهی از لیست مشاغل مورد نیاز کشور ژاپن به سایت اداره ی مهاجرت کشور ژاپن مراجعه نمایند و با دید بازتری نسبت به موضوع مهاجرت به کشور ژاپن و کار در ژاپن تصمیم بگیرند.

 

روش های اخذ ویزای کاری کشور ژاپن

اتباع خارجی ای که متقاضی کار در ژاپن هستند نیازمند ویزایی هستند که به آنها اجازه ی کار در کشور ژاپن را بدهد. یکی از نکات مهم در این زمینه این است که شخص با ویزای توریستی مجاز به انجام فعالیت های کاری با درآمد نیست. لذا اگر شخصی به کار در ژاپن علاقه دارد باید ابتدا مراحل اخذ ویزای کار در ژاپن را طی کند. 

حدود 15 مدل ویزای کاری در کشور ژاپن وجود دارد که به اشخاص متقاضی اجازه می دهد که در زمینه ی منحصر به فرد خود مثلا به عنوان مربی، هنرمند، مهندس، پروفسور، دیپلمات و یا مثلا روزنامه نگار مشغول به کار شوند.

لازم به ذکر است که افرادی که دارای ویزای تحصیلی کشور ژاپن هستند اجازه ی انجام کار در ژاپن همراه با درآمد را ندارند مگر اینکه شخص این اجازه را از اداره ی مهاجرت کشور ژاپن اخذ کرده باشد که این نیز به شخص اجازه ی کار در ساعات مشخصی از هفته را میدهد.

ویزای ( HSP (highly skilled professional visa

یکی از انواع ویزای کار در ژاپن ویزایی است که از سال 2012 تا به حال به افراد متقاضی داده می شود این نوع ویزا، ویزای کاری برای افراد بسیار متخصص و با مهارت است. سیستم این ویزا بر اساس روش امتیاز دهی می باشد که میزان تحصیلات، سابقه ی حرفه ای شخص، میزان درآمد ، سن، دستاورد های تحقیقاتی، دارا بودن مدارکزبان یا مدارک خارجی بین المللی و... حائذ اهمیت بوده و هر کدام امتیاز منحصر به فرد خود را دارد.

در صورتی که شخص واجد شرایط بوده و حداقل امتیاز 70 را کسب کند اجازه ی تکمیل فرم امتیاز دهی و مدارک به او داده می شود. پس از تکمیل مدارک و تحویل آنها به اداره ی مهاجرت ژاپن، طی 2 تا 3 ماه مدارک شخص مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت تشخیص این موضوع که شخص واجد شرایط لازم است به وی برگه ای تحت عنوان برگه ی صلاحیت داده میشود و شخص میتواند با ارائه ی آن به سفارت کشور ژاپن برای اخذ ویزای کاری خود درخواست دهد.

افراد علاقه مند به اخذ ویزای کاری کشور ژاپن به روش افراد متخصص می توانند خانواده ی خود را نیز با خود همراه کنند. معمولا بیشتر کشورها برای همسر و فرزندان زیر 18 سال شخص دارای ویزای کار نیز ویزا و اقامت صادر می کنند. لازم به ذکر است که همسران افرادی که دارای ویزای کاری کشور ژاپن هستند میتوانند با ارائه ی مدارک تحصیلی و سابقه ی کار مرتبط خود می توانند مجوز کار در ژاپن را اخذ نمایند.

گرفتن ویزای کار در ژاپن به این روش از مزایای بیشتری نسبت به ویزای کاری به روش های دیگر را دارد به ذکر چندی از این مزیا در ادامه میپردازیم.

1- مدت این ویزا کار در ژاپن 5 ساله میباشد.

2- شخص پس از 3 سال کار در ژاپن می تواند برای اقامت دائم خود اقدام کند که شخص زمان کوتاه تری نسبت به انواع دیگر ویزا را برای گرفتن اقامت سپری میکند.

3- تحت شرایط خاص ، همسر دارنده ی ویزا کاری افراد متخصص میتواند به صورت تمام وقت کار کند.

4- تحت شرایط خاص، شخص دارنده ی ویزا میتواند والدین خود را نیز به ژاپن بیاورد.

لازم به ذکر است که یکی دیگر از روش های اخذ مجوز کار در کشور ژاپن و کار در ژاپن این است که شخص از طریق اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کرده و در حین تحصیل به کار مشغول شود که همانطور که در بالا ذکر شد گرفتن اجازه ی کار در  ژاپن در حین تحصیل باید با تاییدات و اجازه ی اداره ی مهاجرت ژاپن باشد که به طور مفصل درباره این موضوع در قسمت تحصیل در ژاپن توضیح داده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ ویزای کاری کشور ژاپن و کار در ژاپن می توانید با شماره های موسسه ی بین المللی راد تماس گرفته و از مشاوره ی تلفنی رایگان بهره مند شوید.

نظرات کاربران
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :